"Zaćmienie", czyli jak Arnold Schwarzenegger został poetą

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 18:00
- Wyznanie, że jest się poetą, to jedna z najbardziej krępujących rzeczy - mówiła w Dwójce Agnieszka Wolny-Hamkało, poetka, która stała się prozaiczką, a bohaterem swej debiutanckiej powieści "Zaćmienie" uczyniła m.in Arnolda Schwarzeneggera.
Audio
  • Agnieszka Wolny-Hamkało o poezji, prozie i swojej debiutanckiej powieści "Zaćmienie" (Świat młodych/Dwójka)
fragment okładki książki Agnieszki Wolny-Hamkało Zaćmienie
fragment okładki książki Agnieszki Wolny-Hamkało "Zaćmienie"Foto: materiały promocyjne wydawnictwa Czarne

- Kiedy byłam młoda, bardzo dużo przeżywałam - wyznała Agnieszka Wolny-Hamkało. - Emocje były na pierwszym planie, dopiero za nimi była refleksja i analiza. Bardzo się śpieszyłam, byłam niecierpliwa, chciałam natychmiast zobaczyć efekt ekspresji, wyładowania emocji. To dawał mi wiersz. W tej krótkiej puencie, na krótkim dystansie wszystko mogło się wyładować. W prozie tak nie jest. Kiedy więc moje emocje i doświadczenia przestały się mieścić w wierszu, zaczęła się proza. W pisaniu prozy wykorzystuję jednak narzędzia poezji: skrót, metaforę, kondensację - powiedziała.

Autorka "Zaćmienia" mówiła też, że poezja jest czymś niezwykle intymnym. - Jej zdania są nagie - stwierdziła. - W prozie mamy narrację, która otwiera i zasłania kurtynę. Na poziomie wiersza obcujemy ze sobą bardzo blisko. Wielu młodych osób zajmujących się poezją przyznaje, że używało swoich wierszy, by poderwać dziewczynę lub chłopaka - dodała poetka.

Jednym z bohaterów powieści Agnieszki Wolny-Hamkało jest Arnold Schwarzenegger. Aktor przyjeżdża do Warszawy na spotkanie poświęcone swojej autobiografii. Podczas tego spotkania dokonuje podwójnego coming-outu. Po pierwsze przyznaje się, że jest Żydem, po drugie, co jest bardziej krępujące, przyznaje się, że jest poetą lirycznym. - Ten pierwszy coming-out był tylko wsparciem dla tej gorszącej prawdy - mówiła śmiejąc się autorka książki. - Marcin Świetlicki mówił zawsze, że poezja nie jest zajęciem dla mężczyzny. To była oczywiście kokieteria, ale rzeczywiście jest coś trudnego w byciu poetą. Gdy np. w pociągu ktoś zapyta mnie, czym się zajmuję, muszę wymyślić jakieś kłamstwo. Poeta jest kimś podejrzanym, człowiekiem, któremu coś się chyba nie udało, skoro trafił do tego piekła - powiedziała.

Audycję prowadziła Katarzyna Nowak.

mc

Zobacz więcej na temat: literatura poezja proza
Czytaj także

Pióra "Chimery" o władzy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 15:30
- Każdy nasz numer ma jakiś temat przewodni. Wielu autorom odpowiada właśnie taki model pisania - o najnowszym, wrześniowym, numerze magazynu kulturalno-literackiego "Chimera" opowiadali w Dwójce Agnieszka Wolny-Hamkało i Rafał Bryndal.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Baka na szlaku Stasiuka

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 18:58
Najnowsza książka Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach" w interpretacji Mirosława Baki tylko na antenie Dwójki! Zapraszamy na "To się czyta".
rozwiń zwiń