Pióra "Chimery" o władzy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 15:30
- Każdy nasz numer ma jakiś temat przewodni. Wielu autorom odpowiada właśnie taki model pisania - o najnowszym, wrześniowym, numerze magazynu kulturalno-literackiego "Chimera" opowiadali w Dwójce Agnieszka Wolny-Hamkało i Rafał Bryndal.
Audio
  • Co we wrześniowym numerze "Chimery"? (Poranek Dwójki)
  • Relacja z Festiwalu Narol Arte im. Pana, Wójta i Plebana (Poranek Dwójki)
  • Tomasz Makowski o utworze Milvy "Tango Notturno" (Piosenka z rekomendacją)
fragment okładki wrześniowego numeru Chimery
fragment okładki wrześniowego numeru "Chimery"

- Chcieliśmy zapełnić lukę na rynku. Czuliśmy, że jest zapotrzebowanie na pismo przedstawiające najciekawszych autorów, ale też o ciekawej szacie graficznej - wspominał początki magazynu "Chimera" jego redaktor naczelny Rafał Bryndal.

W piśmie znajdują się ilustracje przygotowane specjalnie na potrzeby każdego numeru, ale główną siłą "Chimery" są według gościa "Poranka Dwójki" autorzy. - Jest to przekrój od Etgara Kereta, poprzez Janusza Rudnickiego czy panią Joannę Bargielską. Współpraca z nimi to dla nas wielka przygoda. Z niecierpliwością czekamy na ich teksty pisane na zadany przez nas temat - podkreślał.

Zdaniem Agnieszki Wolny-Hamkało właśnie taki model pisma, w którym nie ma dowolności, jest dla wielu twórców inspirujący. - To jest wyzwanie, które ich kusi. Oni często nie traktują tego w sposób dosłowny, bo prawdziwy pisarz stara się być progresywny, stara się łamać mechanizmy myślenia i mówienia - dodawała.

Temat najnowszego, wrześniowego numeru pisma jest władza. Więcej o zawartości numeru w nagraniu audycji.

***

We wtorkowym "Poranku Dwójki" znalazła się też relacja z Festiwalu Narol Arte im. Pana, Wójta i Plebana . Na imprezę składa się siedem muzycznych wieczorów - recitale wybitnych solistów i koncerty z udziałem gości zza granicy, którzy w tym roku zawitają wyjątkowo licznie. Wykonawcy przyjadą do nas z USA, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Czech, Słowacji i Węgier.

Festiwalowi towarzyszy Tabor Lirniczy, czyli zajęcia warsztatowe muzyki tradycyjnej Akademii Muzyków Wędrownych. To na jej zaproszenie przyjadą znów do Narola lirnicy - tym razem mistrzowie liry korbowej reprezentujący tradycję zarówno krajów Europy Środkowej, jak i gość z Galicji - tej odległej, która leży w Hiszpanii, nie w Europie Środkowej.

A poza tym: "Słowo na dzień", kalendarium, przegląd prasy, zaproszenia na imprezy kulturalne oraz cykl: "Piosenki z rekomendacją", wybrane  tym razem przez dyrektora Biblioteki Narodowej Tomasza Makowskiego.

Jak zwykle zapraszaliśmy również do udziału w naszym konkursie  "Płyta Tygodnia". Francuski harfista Xavier de Maistre gra utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, w tym własne opracowania dzieł przeznaczonych na fortepian. Towarzyszy mu Orkiestra Mozarteum w Salzburgu pod dyrekcją Ivora Boltona.
Audycję przygotował Marcin Pesta.

27 sierpnia (wtorek)

Zobacz więcej na temat: dzieje się literatura SZTUKA
Czytaj także

Muzyka z kraju błękitnych traw

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 12:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy na temat filmu "W kręgu miłości" Felixa Van Groeningena, którego fabuła zbudowana jest wokół fenomenu muzyki bluegrass.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Grawitacja" otworzy 70. jubileuszowy festiwal w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 11:30
– Już sam trailer robi niesamowite wrażenie. Cuarón jest świetnym reżyserem. Do "Grawitacji" sam napisał scenariusz, co z pewnością jest gwarancją dobrego kina – mówiła w "Poranku Dwójki" Karolina Pasternak.
rozwiń zwiń