Szkot w Pirenejach, czyli współczesny teatr Davida Greiga

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2012 10:00
Kim jest wyciągnięty spod śniegu mężczyzna? Jest bogaty, cierpi na amnezję, jego akcent wskazuje na Szkota... A może to Walijczyk?
Pic de Bugatet we francuskich Pirenejach
Pic de Bugatet we francuskich PirenejachFoto: fot. Wikipedia/Leland lic. CC

David Greig, autor sztuki "Pireneje", jest przedstawicielem dramaturgii szkockiej.

Mimo, iż występuje w "Pirenejach" czwórka bohaterów, napięcie dramatyczne w tej dwuaktowej sztuce wiąże się z postacią mężczyzny, którego wyciągnięto spod śniegu. Okazuje się, że mężczyzna ten stracił pamięć. Nie wie kim jest. Mieszka w pensjonacie, fizycznie powraca do zdrowia, ale niczego nie pamięta.

W poszukiwaniu tożsamości pomaga mu pracownica konsulatu brytyjskiego, przeprowadzając z nim i nagrywając wiele rozmów. Jeśli okaże się, że jest Brytyjczykiem, konsulat będzie starał się mu pomagać w dalszej egzystencji. Mężczyzna ten ma pieniądze, może sam płacić za pobyt w hotelu. Te niekończące się rozmowy mają na celu wzbudzić w nim jakieś wspomnienia z przeszłości.

Język, którego on używa, może z kolei pomóc określić region, z którego pochodzi. Może z Walii a może ze Szkocji? Ale "szkockość" to nie tylko język...

Niespodziewanie do akcji wkracza Vivienne, która podaje się za żonę mężczyzny. Sytuacja komplikuje się. Każdy zwrot akcji komentowany jest przez właściciela pensjonatu, też postać wieloznaczną. Sztukę przełożyła Małgorzata Semil. We fragmentach wystąpili: Wiktoria Gorodeckaja i Mariusz Bonaszewski.

Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego - Janusza Majcherka.

7 października (niedziela), godz. 21.30

Czytaj także

Bohdan Korzeniewski urzeczony pięknem świata

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 23:46
Dwadzieścia lat temu zmarł reżyser teatralny, krytyk i pedagog. "Życie pociągało mnie czym innym, niż faustycznym zagadnieniem bytu. Pociągało mnie swym niewiarygodnym pięknem" mówił.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jest dobrze czy potrzeba rewolucji?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 10:42
Wraz z końcem wakacji z polskich teatrów wyjdą nowe propozycje – jakie one będą? Czy to, co dzieje się na polskich scenach, skłania ku optymizmowi, czy… wręcz przeciwnie.
rozwiń zwiń