Jest dobrze czy potrzeba rewolucji?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 10:42
Wraz z końcem wakacji z polskich teatrów wyjdą nowe propozycje – jakie one będą? Czy to, co dzieje się na polskich scenach, skłania ku optymizmowi, czy… wręcz przeciwnie.
Audio
Via Intolleranza II Christopha Schlingensiefa, Teatr Dramatyczny w Warszawie
"Via Intolleranza II" Christopha Schlingensiefa, Teatr Dramatyczny w Warszawie Foto: mat. prasowe

– Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy jest dobrze, czy źle – zastanawiał się w Dwójce nad kondycją współczesnego teatru w Polsce Janusz Majcherek. – Bywają powody, które pozwalają nam nieco bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość, jednak jest również mnóstwo mankamentów, pytań, które musimy sobie zadawać.
Wśród głównych problemów polskiego teatru A.D. 2012 krytyk wymienił komunikatywność, a dokładniej: jej brak. – Jeżeli teatr tak bardzo chłonie współczesność, odpowiada na jej wyzwania  – czy to dociera do ludzi? Czy nie jest tak, że fascynuje się tym tylko garstka teatrologów? –  pytał się Janusz Majcherek.
U progu nowego sezonu artystycznego dyskutowaliśmy w "Sezonie na Dwójkę" o planach repertuarowych niektórych polskich scen, o ich kształcie i zmianach – lub nie (?) – po obsadzeniu objęciu stanowisk przez nowo mianowanych dyrektorów. Gośćmi Jacka Wakara byli: Jacek Kopciński, Janusz Majcherek i Przemysław Skrzydelski.

Zobacz więcej na temat: TEATR janusz majcherek POLSKA

Czytaj także

Traktował nas jak ludzi dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 17:55
Profesora Zbigniewa Raszewskiego, wybitnego znawcę teatru, w dwudziestą rocznicę jego śmierci wspominali Barbara Osterolff i Janusz Majcherek, jego uczniowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohdan Korzeniewski urzeczony pięknem świata

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 23:46
Dwadzieścia lat temu zmarł reżyser teatralny, krytyk i pedagog. "Życie pociągało mnie czym innym, niż faustycznym zagadnieniem bytu. Pociągało mnie swym niewiarygodnym pięknem" mówił.
rozwiń zwiń