Oramus: pomysłom na powieść zakładałem teczki

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 11:00
- Zbierałem tam materiały związane z danym pomysłem, moje notatki, szkice scen, dialogów. Gdy teczka robiła się gruba, zabierałem się do pisania - mówił w Dwójce o swojej metodzie twórczej autor cenionych powieści i opowiadań fantastycznych.
Audio
  • Marek Oramus wspomina swoją młodość i czas studiów (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Marek Oramus opowiada o tym, jak działało czasopismo "Politechnik" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Marek Oramus o powstawaniu swoich książek (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Marek Oramus o środowisku fanów science fiction (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Marek Oramus o rozwoju krytyki literatury fantastycznej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Marek Oramus
Marek OramusFoto: Igor Miszczuk/PR2

Marek Oramus opowiadał, że został pisarzem fantastyki, ponieważ często nie był zadowolony z tego, co czyta. - W latach 70. stary paradygmat fantastyki trzeszczał w szwach. Myśmy wiedzieli, że świat nie jest prosty, i dlatego zaczęły powstawać w Polsce powieści z nurtu fantastyki socjologicznej, która pokazywała, jak się zachowywało społeczeństwo pod pewną presją, z reguły wywieraną przez kosmitów - wspominał autor.

Bohater audycji zauważał, że w fantastyce socjologicznej było wiele aluzji do bieżącej sytuacji politycznej, o której nie można było pisać wprost. Czytelnicy w postaciach nadzorujących ludzkość przybyszów z kosmosu często dostrzegali podobieństwo do władz Związku Radzieckiego. Marek Oramus wspominał jedno ze swoich opowiadań, w których inspirował się postacią generała Jaruzelskiego, ale mówił też o tekście napisanym pod wpływem zabawy kostką Rubika.

W innych gawędach Marek Oramus opowiadał m.in. o szlifach pisarskich zbieranych w czasopiśmie "Politechnik" i wspominał, jak narodziła się "Fantastyka"

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 6-10.02.2017

Godzina emisji: 11.45

bch/jp

Czytaj także

Marek Oramus i fantastyczne lata 80.

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 18:10
Gościem audycji z cyklu "Historie alternatywne" będzie Marek Oramus, jeden z prekursorów polskiej literatury fantastycznej.
rozwiń zwiń