Polskie Radio
Section05
fantasy

"Hobbit", czyli początek wielkiej czytelniczej przygody

86 lat temu w brytyjskich księgarniach ukazało się pierwsze wydanie książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Obok trylogii "Władca Pierścieni" tego samego autora to jedna z najsłynniejszych powieści fantasy, dzieło kultowe, które spopularyzowało gatunek i utrwaliło jego czołowe miejsce w kulturze masowej XX i XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  Tolkien Hobbit fantasy fantastyka KSIĄŻKA książki książki dla dzieci literatura Wielka Brytania Oxford HISTORIA władca pierścieni baśnie legendy bajki J.R.R. Tolkien literatura fantasy literatura dziecięca

Andrzej Sapkowski w radiowej Jedynce: Kiedy nowy "Wiedźmin"? To zależy od muzy

Andrzej Sapkowski pracuje nad nową książką o Wiedźminie! Taka informacja niedawno obiegła media i wzbudziła powszechne zainteresowanie. Andrzej Sapkowski w ekskluzywnym wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia potwierdził doniesienia. - Ona będzie, tylko wszyscy założyli, że będzie jutro… Dementuję tę plotkę. Książka nie będzie jutro, ona nawet nie będzie pojutrze - zdradził pisarz.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Andrzej Sapkowski literatura książki Wiedźmin fantastyka fantasy nowa książka Sapkowskiego saga o Wiedźminie nowa powieść Sapkowskiego

Anna Kańtoch: fantastyka to absolutna wolność pisania

- Do dzisiaj uważam, że fantastyka to gatunek, w którym pisarz ma do dyspozycji wszystkie narzędzia i może napisać absolutnie wszystko - podkreśla Anna Kańtoch, z wykształcenia orientalistka, autorka opowiadań i powieści fantasy oraz popularnych kryminałów. Jej dzieła spotkały się z dużym uznaniem krytyków i czytelników - pisarka jest m.in. pięciokrotną laureatką Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w 2013 roku wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść "Czarne".
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci kryminał fantasy Anna Stempniak literatura Anna Kańtoch

Orangutany, komputery i wielkie, kosmiczne żółwie. Terry Pratchett i "Świat Dysku"

- Po tym, jak J.R.R. Tolkien napisał swojego "Władcę Pierścieni" okazało się, że bardzo wielu chciałoby zostać drugim Tolkienem. Powstał ogrom złych książek pisanych przez fanów fantasy, którzy nie potrafili jednak dobrze opowiedzieć historii. Powtarzało się w nich tyle komunałów, że postanowiłem napisać satyrę na ich temat. Tak narodził się "Świat Dysku" – opowiadał Terry Pratchett na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Terry Pratchett fantasy fantastyka literatura książki

Ursula K. le Guin. Odważne eksperymenty w fantastycznych światach

- Twórczość Ursuli Le Guin to dla mnie przestrzeń, w której umiejscawia ona bardzo istotne problemy społeczne, filozoficzne i psychologicznie - podkreślała w Polskim Radiu dr Marzena Adamiak. 22 stycznia 2022 roku mija pięć lat od śmierci tej popularnej amerykańskiej pisarki spod znaku science fiction i fantasy, autorki m.in. cyklu "Ziemiomorze", a także poetki.
Zobacz więcej na temat:  fantastyka fantasy science-fiction literatura poezja USA filozofia psychologia HISTORIA

"Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy". Historia magicznych artefaktów

Tytuł nowego serialu opartego na motywach prozy J.R.R. Tolkiena – "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy" – przywołuje przedmioty, które w stworzonym przez brytyjskiego pisarza świecie pełniły kluczową rolę. W tolkienowskim uniwersum tych potężnych pierścieni było, wraz z tym najmroczniejszym, dwadzieścia.
Zobacz więcej na temat:  Tolkien serial władca pierścieni fantasy literatura FILM mitologia

Serialowy powrót do Weteros i Śródziemia: czy spodoba się widzom?

Właśnie pojawił się serial "Ród smoka", długo oczekiwany prequel przebojowej "Gry o tron". Wkrótce będziemy mogli też obejrzeć prequelowy serial "Władca pierścieni: Pierścienie władzy". Obie produkcje rozbudziły nadzieje i oczekiwania. Trudno się dziwić: nawiązują do niezwykle ważnych dzieł filmowych. Czy im dorównają, czy nie zawiodą fanów?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA serial władca pierścieni Gra o tron Marta Piasecka fantasy Trójka Amazon

"Ród smoka". Prawdziwa historia, którą inspirował się George R.R. Martin

Serial "Ród smoka", który ponownie zabierze fanów "Gry o tron" do Westeros, zagości na polskich ekranach 22 sierpnia. I choć widzów czekają zapewne widowiskowe walki między ziejącymi ogniem bestiami, to - podobnie jak w przypadku "Gry o tron" - tak naprawdę liczy się intryga. A ta wzorowana jest na wyjątkowo posępnym okresie w dziejach średniowiecznej Anglii. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Gra o tron serial fantasy fantastyka Anglia średniowiecze

Dr Łukasz Kucharczyk: science fiction i fantasy to dwie drogi, by mówić o współczesnym świecie

- O ile Ursula K. Le Guin pisała, że w fantastyce czas jest metaforą, to wg Macieja Parowskiego w fantastyce metaforą jest wszystko. Fantastyka jest dla mnie "językiem pierwszym", przez który można przekazać wiele refleksji i prawd o świecie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Kucharczyk z Katedry Literatury UKSW, autor książki "Granty i Smoki".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Wołodźko fantasy fantastyka science-fiction

Tragiczny pożar pod Warszawą. Zginęła Maja Lidia Kossakowska, "pierwsza dama polskiej fantastyki"

W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do pożaru domu letniskowego w Starych Załubicach, w gminie Radzymin na Mazowszu. W budynku przebywała Maja Lidia Kossakowska, autorka książek fantasy, nazywana pierwszą damą polskiej fantastyki. Kobieta zginęła w płomieniach, jej mąż Jarosław Grzędowicz nie odniósł obrażeń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pożar regiony mazowieckie KULTURA odeszli 2022 fantasy fantastyka literatura