Marek Oramus i fantastyczne lata 80.

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 18:10
Gościem audycji z cyklu "Historie alternatywne" będzie Marek Oramus, jeden z prekursorów polskiej literatury fantastycznej.
Arsenał Marka Oramusa bywa porównywany do Ubika Dicka i Solaris Lema (zdj. ilustracyjne)
"Arsenał" Marka Oramusa bywa porównywany do "Ubika" Dicka i "Solaris" Lema (zdj. ilustracyjne)Foto: fdecomiter/flickr/CC

Należący do przedstawicieli nurtu socjologiczno-politycznego Marek Oramus zadebiutował w 1982 roku powieścią science-fiction "Senni zwycięzcy". Książka ta była odpowiedzią na polską rzeczywistość początku lat 80. XX wieku. Dzisiaj twórczość Marka Oramusa wydaje się nieco zapomniana.

O swojej inspiracji Januszem Zajdlem, wpływie Stanisława Lema oraz sposobie pracy pisarz opowiadał podczas ostatniego w tym sezonie spotkania cyklu "Historie alternatywne" w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W audycji usłyszymy także literaturoznawczynię prof. Dominikę Oramus oraz publicystę Piotra Gocieka.

***

Na "Przestrzenie kultury" zapraszamy w sobotę (20.06) w godz. 12.00-13.00. Audycję poprowadzi Barbara Schabowska.

mc/mg

Czytaj także

Profetyzm w literaturze Janusza Zajdla

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 13:00
- Metody, którymi bohaterowie "Paradyzji" oszukiwali komputery, dziś są używane przez Chińczyków do omijania systemów cenzorskich w sieci - mówił w Dwójce Maciej Parowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historie alternatywne polecam politykom"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 16:00
- Uważam, że ten gatunek jest pożyteczny dla zrozumienia teraźniejszości i przyszłości - mówił w Dwójce Marcin Wolski, autor kilkunastu książek fantastyczno-historycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gniezno w 1000 r. Otton III jak prezydent USA?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 16:00
– To historia zjazdu gnieźnieńskiego jako gry politycznej między kancelariami Ottona III i Bolesława Chrobrego – mówiła Elżbieta Cherezińska o swojej "Grze w kości".
rozwiń zwiń