Jerzy Kalina. Gawędy mistrza rzeźby

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 08:00
W audycji "Zapiski ze współczesności" słuchaliśmy opowieści jednego z najbardziej wszechstronnych polskich artystów: oprócz rzeźby twórca znany jest również jako m.in. malarz, scenograf, autor przedstawień teatralnych, animacji i filmów dokumentalnych.
Audio
  • Jerzy Kalina opowiada o tym, co miało wpływ na jego wyobraźnię i wrażliwość (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jerzy Kalina o uwalnianiu się artysty (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jerzy Kalina o swoich rzeźbach ulicznych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jerzy Kalina o cyklu akcji ulicznych zwanych "interwencjami" lub "niemym krzykiem" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jerzy Kalina opowiada m.in. o okresie stanu wojennego w Polsce (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Kompozycja rzeźb Jerzego Kaliny Przejście 1977-2005, odsłonięta w 24. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Świdnickiej w centrum Wrocławia
Kompozycja rzeźb Jerzego Kaliny "Przejście 1977-2005", odsłonięta w 24. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Świdnickiej w centrum WrocławiaFoto: PAP/Adam Hawałej

Jerzy Kalina studiował malarstwo na warszawskiej ASP, dyplom uzyskał w pracowni Stefana Gierowskiego. W latach 70. XX wieku zorganizował szereg akcji ulicznych w Warszawie. W tym czasie tworzył też eksperymentalne filmy animowane. W okresie stanu wojennego przyjął postawę jednoznacznie opozycyjną. 

Współtworzył życie artystyczne w kościele przy ulicy Żytniej w Warszawie, współorganizował wystawy w Muzeum Archidiecezjalnym. W czasie pielgrzymek Jana Pawła II do Polski tworzył ołtarze polowe. Przygotował oprawę plastyczną pogrzebu księdza Jerzego Popiełuszki. Jest autorem grobowca Beatyfikowanego a także autorem pomnika-krzyża na tamie wiślanej i pierwszego pomnika katyńskiego w Podkowie Leśnej.

W ubiegłym roku jego projekt wygrał konkurs na realizację pomnika smoleńskiego. Artysta uhonorowany został też tzw. "Katolickim Noblem" czyli nagrodą Totus Tuus.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Anna Lisiecka

Gość: Jerzy Kalina (malarz, rzeźbiarz, scenograf)

Data emisji: 8-12.01.2018

Godzina emisji: 12.45

mz/gs

Czytaj także

Krakowskie opowieści Józefa Opalskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 08:00
W "Zapiskach ze współczesności" w tym tygodniu zapraszamy na gawędy cenionego reżysera, teatrologa i pedagoga.
rozwiń zwiń