Prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz. Kariera, która zaczęła się od karła

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 13:23
- Kiedy zaczynałam swoją zawodową karierę, chciałam pokazać obraz Francji oczami Polaków w wieku XVIII. Wpadł mi w ręce taki malutki, drukowany pamiętniczek wydany po francusku i angielsku, który opisywał podróż pewnego Polaka przez najsłynniejsze dwory Europy wieku Oświecenia - mówiła w Dwójce prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz.
Audio
  • Prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz opowiada, jak tropiła w różnych europejskich bibliotekach dzieje słynnego karła Józefa Boruwłaskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz opowiada o swoich związkach z gdańską biblioteką PAN, o jej arcyciekawej historii i dniu dzisiejszym (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz o badaniach historycznych poświęconych językowi (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz o przyjemności, jaka daje zawód historyka (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz o Polskim Słowniku Biograficznym i Antonim Siarczyńskim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz
Prof. Anna Grześkowiak-KrwawiczFoto: Grzegorz Śledź/PR2

literatura Francja 1200.jpg
Zofia Bobowicz - literacka łączniczka we Francji

Autorem tego pamiętnika okazała się być niebanalna postać. - Człowiek, który już na samym początku informował w tytule, że są to pamiętniki napisane, nie znałem zresztą wtedy tego francuskiego słowa, "par un nain", czyli przez karła. I rzeczywiście, autor tych pamiętników, a zarazem ich bohater - Józef Boruwłaski nigdy nie przekroczył metra wzrostu. Opisał Europę tak jak ją widział i tak jak jego w niej widziano - tłumaczyła historyk. 

W podróż po Europie Józef Boruwłaski wyruszył jako nastolatek. Był wówczas pod opieką Anny Humieckiej, miecznikowej wielkiej koronnej. W ciągu 5 lat, jak podkreślała prof. Grześkowiak-Krwawicz, Boruwłaski bawił m.in. w Wiedniu na dworze Marii Teresy, cesarzowej monarchii habsburskiej, u Stanisława Leszczyńskiego w Lunéville i w Wersalu.

Gość Dwójki najpierw przetłumaczyła pamiętnik urodzonego w XVIII w. karła, a następnie napisała o nim książkę. Jakie zaskakujące informacje odkryła udając się w podróż po Europie śladami Józefa Boruwłaskiego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności 

Przygotowała: Ewa Stocka-Kalinowska

Gość: prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz (historyk, prezes Towarzystwa Badań nad Wiekiem XVIII)

Data emisji: 23-27.04.2018

Godzina emisji: 12.45

pg/mko

Czytaj także

Prof. Andrzej Paczkowski: Gorbaczow czuł, że ZSRR przegrywa wyścig zbrojeń

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 13:15
- W latach 80. w tym wyścigu zaczęła liczyć sie przede wszystkim technologia, a nie masy żołnierskie; nie liczba czołgów, tylko precyzja uderzeń, doskonałość broni itd. - mówił w Dwójce prof. Andrzej Paczkowski, historyk.
rozwiń zwiń