Stanisław Gałoński: miałem dwóch mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 14:26
- Moim pierwszym profesorem był Witold Krzemieński. Człowiek o wielkim uroku, taki elegancki chłopaczek ze Lwowa, dziewczyny za nim szalały - wspominał w Dwójce wybitny dyrygent i muzykolog.
Audio
  • Stanisław Gałoński opowiada o swojej rodzinie i przedwojennym Podolu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Stanisław Gałoński wspomina czasy wojny (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Stanisław Gałoński o powojennej tułaczce (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Stanisław Gałoński wspomina swoich mistrzów, pierwsze koncerty i pracę w Bydgoszczy (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Stanisław Gałoński wspomina koncerty i wyjazdy z zespołem Capella Cracoviensis (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Stanisław Gałoński
Stanisław GałońskiFoto: Jacek Bednarczyk/PAP

Stanisław Gałoński w cyklu "Zapiski ze współczesności" opowiadał o najważniejszych wydarzeniach swojego życia. W jednej ze swych gawęd współzałożyciel Capelli Bydgostiensis i Capelli Cracoviensis mówił o twórcach, którzy wpłynęli na jego warsztat. Jednym z nich był Witold Krzemieński: - Nauczył mnie dużo jeśli chodzi o pracę z orkiestrą, zwłaszcza smyczkową, bo on był smyczkowcem. Do tego był dla mnie bardzo życzliwy, nawet kiedyś w nocy, gdy byłem studentem, przyszedł do mnie, żeby mnie przestrzec, bo ktoś coś o mnie mówił na naradzie w rektoracie.

Drugim mistrzem Stanisława Gałońskiego był dyrygent Bohdan Wodiczko, który nauczył bohatera audycji, by unikał bycia nazbyt romantycznym. - On był bardzo kostyczny, u niego trzeba było grać dokładnie tak jak w nutach. Wszczepił mi szacunek do tekstu muzycznego.

W audycji współtwórca festiwalu Muzyka w Starym Krakowie, a także Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej opowiadał także o przedwojennym Podolu, czasach wojny, ale też o pierwszych koncertach.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Anna Skulska

Gość: Stanisław Gałoński (dyrygent)

Data emisji: 1-5.10.2018

Godzina emisji: 12.45

bch/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyczne światy Williama Steinberga

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 15:20
Bohaterem "Dużej czarnej" był ceniony nowojorski dyrygent, wieloletni szef i twórca potęgi zespołu Pittsburgh Symphony Orchestra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Franków-Żelazny o wyprawie do Królestwa Lo

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 11:00
- To królestwo zostało otwarte dla ludzi tam niemieszkających dopiero w 1992 roku – mówiła w Dwójce ceniona dyrygentka, polecając podróż do pewnego szczególnego miejsca przy granicy Nepalu.
rozwiń zwiń