Paweł Szymański - urodzinowe gawędy kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 13:00
Tuż po swoich 70. urodzinach (28.03) bohaterem cyklu "Zapiski ze współczesności" był kompozytor Paweł Szymański. W swoich wspomnieniach wrócił on do wczesnego dzieciństwa i pierwszych muzycznych doświadczeń, opowiedział też o swojej zawodowej drodze, ludziach, których na niej spotkał oraz miejscach, do których dotarł.
Paweł Szymański od najmłodszych lat w swojej muzyce prowadzi dialog tradycji ze współczesnością
Paweł Szymański od najmłodszych lat w swojej muzyce prowadzi dialog tradycji ze współczesnościąFoto: Andrzej Rybczyński/PAP
  • Paweł Szymański jest jednym z najwybitniejszych żyjących polskich twórców muzyki współczesnej.
  • W swojej twórczości stosuje strategię surkonwencjonalizmu polegającą na grze konwencjami muzyki dawnej i nowej.
  • W Dwójkowym cyklu artysta opowiedział m.in. o swoim dzieciństwie, edukacji, muzycznych podróżach i współpracy z Polskim Radiem.

Paweł Szymański od czasu napisanej w 1978 Partity II - pracy dyplomowej zamykającej okres studiów w klasie Włodzimierza Kotońskiego - do dziś pozostaje twórcą bardzo konsekwentnie realizującym swoją precyzyjną strategię kompozytorską. Jest nią surkonwencjonalizm, a więc taka gra konwencjami muzyki - dawnej i nowej, w której powstaje wartość dodana - refleksja nie tylko nad samymi idiomami muzyki, ale także nad procesami, którym podlegają one w czasie, "naruszanie reguł znanego języka, tworzenie nowego kontekstu z elementów języka tradycji" - jak komentował to sam Paweł Szymański.

To muzyka skłaniająca nas do podziwu swym wyrafinowaniem, dyscypliną intelektualną, a jednocześnie zachwycająca różnorodnością muzycznego piękna - "od zmysłowej gry dźwiękowej do metafizycznej zadumy".

W "Zapiskach ze współczesności" twórca opowiadał nie tylko o swojej muzyce. We wspomnieniach wrócił również do dzieciństwa, edukacji muzycznej, związków z Polskim Radiem, współpracy z twórcami teatralnymi i filmowymi, trudnych latach 80. naznaczonych stanem wojennym, wreszcie artystycznych spotkaniach i podróżach po wielu zakątkach Polski i Europy.


Posłuchaj
15:29 Dwójka zapiski ze współczesności 1.04.2024.mp3 Kompozytor Paweł Szymański o swoim dzieciństwie i późno rozpoczętej formalnej edukacji muzycznej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:46 Dwójka zapiski 2.04.2024.mp3 Paweł Szymański o swoich związkach z Polskim Radiem i Andrzeju Chłopeckim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:01 Dwójka zapiski 3.04.2024.mp3 Paweł Szymański o meandrach współpracy z twórcami teatralnymi i filmowymi (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

   


16:03 Dwojka_Zapiski_ze_wspolczesnosci_2024_04_04-12-44-20.mp3 Paweł Szymański we wspomnieniach powraca do lat 80. (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:50 Dwojka_Zapiski_ze_wspolczesnosci_2024_04_05-12-45-35.mp3 Paweł Szymański o artystycznych podróżach po Polsce i Europie (Zapiski ze współczesności/Dwójka) 

W czwartek, 4 kwietnia na antenie Dwójki wyemitowany został urodzinowy koncert Pawła Szymańskiego, który odbył się 28 marca br. w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowali: Joanna Grotkowska i Karol Furtak

Data emisji: 1-5.04.2024

Godzina emisji: 12.45

pg/mgc

reklama

Czytaj także

Paweł Szymański - jubileuszowe spotkanie w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 01:00
W Wielki Czwartek (28.03), w dniu swoich 70. urodzin, gościem "Nowej Polski" był kompozytor Paweł Szymański.
rozwiń zwiń