Janusz Degler - człowiek od Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 18:49
Bohaterem "Zapisków ze współczesności" będzie w tym tygodniu historyk literatury, teatrolog i specjalista od twórczości Witkacego.
Audio
  • Janusz Degler opowiada o swoich dziecięcych wtajemniczeniach w sztukę
  • Janusz Degler mówi o spektaklach teatralnych, które ożywiały publiczność Wrocławia
  • Janusz Degler wspomina postać Jerzego Grotowskiego (przyznanie tytułu doctoris causa UWr, walkę o zabezpieczenie dokumentacji po Teatrze Laboratorium)
  • Janusz Degler opowiada o swojej współpracy z teatrem w Jeleniej Górze

W tym tygodniu bohaterem "Zapisków ze współczesności" będzie profesor Janusz Degler, historyk literatury, teatrolog, przez lata kierownik Zakładu Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Uniwersytetu Wrocławskiego, badacz i edytor wielu publikacji o teatrze, autor m.in. książki "Witkacego portret wielokrotny", a także bardzo wielu artykułów, nie tylko związanych z Witkacym.

Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi poświęcił znaczną część swojego zawodowego życia - jako badacz jego twórczości, autor krytycznych wydań dzieł i korespondencji, wreszcie edytor "Dzieł zebranych ". Jednak "przygodę z Witkacym" pan profesor odłożył na kolejne spotkanie ze słuchaczami. W cyklu pięciu gawęd doprowadza swoją narrację do momentu zainteresowania się tym artystą. 

 

W pierwszej części opowiada o przyczynach, które sprawiły, że Wrocław stał się jego ukochanym miastem. Wspomina też swoje dzieciństwo, które przypadło na okres wojny. Spędził ten trudny czas pod opieką mamy i babci, ojciec był bowiem na froncie.

W drugiej gawędzie profesor wspomina swoje "inicjacje" w teatr. I tu zaskoczenie - pierwszą formą teatralną, która przemówiła do jego wyobraźni była opera, a to wszystko, dzięki babci Helenie, która w dzieciństwie śpiewała mu różne arie z oper i operetek.

W trzeciej części mówi o spektaklach teatralnych, które ożywiły publiczność Wrocławia, wzbudzając zachwyt lub niechęć: szekspirowski "Jak wam się podoba" w inscenizacji Krystyny Skuszanki, "Sprawę Dantona" w reżyserii Jerzego Krassowskiego i spektakle Jerzego Grotowskiego: "Dziady", "Kordiana" i "Akropolis".

W czwartej części wspomina także swoje działania dotyczące przyznania Grotowskiemu tytułu doctoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego  oraz walkę o zabezpieczenie dokumentacji po Teatrze Laboratorium i Jerzym Grotowskim - po śmierci reżysera.

W piątej części opowiada o ciekawych spektaklach teatru jeleniogórskiego za dyrekcji Aliny Obidniak - profesor Degler był wówczas kierownikiem literackim tego teatru. Tam właśnie, przed międzynarodową publicznością, profesor zadebiutował jako... aktor.

Audycję przygotowała Iwona Malinowska.

 

 

Czytaj także

Degler maluje Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 22:42
Wokół osoby Witkacego powstała swoista czarna legenda, mówiło się i mówi o nim jako o alkoholiku, narkomanie i erotomanie. Prof. Janusz Degler, wybitny witkacolog, postanowił wypowiedzieć wojnę złej sławie artysty.
rozwiń zwiń