Janusz Degler - człowiek od Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 18:49
Bohaterem "Zapisków ze współczesności" będzie w tym tygodniu historyk literatury, teatrolog i specjalista od twórczości Witkacego.
Audio
  • Janusz Degler opowiada o swoich dziecięcych wtajemniczeniach w sztukę
  • Janusz Degler mówi o spektaklach teatralnych, które ożywiały publiczność Wrocławia
  • Janusz Degler wspomina postać Jerzego Grotowskiego (przyznanie tytułu doctoris causa UWr, walkę o zabezpieczenie dokumentacji po Teatrze Laboratorium)
  • Janusz Degler opowiada o swojej współpracy z teatrem w Jeleniej Górze

W tym tygodniu bohaterem "Zapisków ze współczesności" będzie profesor Janusz Degler, historyk literatury, teatrolog, przez lata kierownik Zakładu Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Uniwersytetu Wrocławskiego, badacz i edytor wielu publikacji o teatrze, autor m.in. książki "Witkacego portret wielokrotny", a także bardzo wielu artykułów, nie tylko związanych z Witkacym.

Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi poświęcił znaczną część swojego zawodowego życia - jako badacz jego twórczości, autor krytycznych wydań dzieł i korespondencji, wreszcie edytor "Dzieł zebranych ". Jednak "przygodę z Witkacym" pan profesor odłożył na kolejne spotkanie ze słuchaczami. W cyklu pięciu gawęd doprowadza swoją narrację do momentu zainteresowania się tym artystą. 

 

W pierwszej części opowiada o przyczynach, które sprawiły, że Wrocław stał się jego ukochanym miastem. Wspomina też swoje dzieciństwo, które przypadło na okres wojny. Spędził ten trudny czas pod opieką mamy i babci, ojciec był bowiem na froncie.

W drugiej gawędzie profesor wspomina swoje "inicjacje" w teatr. I tu zaskoczenie - pierwszą formą teatralną, która przemówiła do jego wyobraźni była opera, a to wszystko, dzięki babci Helenie, która w dzieciństwie śpiewała mu różne arie z oper i operetek.

W trzeciej części mówi o spektaklach teatralnych, które ożywiły publiczność Wrocławia, wzbudzając zachwyt lub niechęć: szekspirowski "Jak wam się podoba" w inscenizacji Krystyny Skuszanki, "Sprawę Dantona" w reżyserii Jerzego Krassowskiego i spektakle Jerzego Grotowskiego: "Dziady", "Kordiana" i "Akropolis".

W czwartej części wspomina także swoje działania dotyczące przyznania Grotowskiemu tytułu doctoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego  oraz walkę o zabezpieczenie dokumentacji po Teatrze Laboratorium i Jerzym Grotowskim - po śmierci reżysera.

W piątej części opowiada o ciekawych spektaklach teatru jeleniogórskiego za dyrekcji Aliny Obidniak - profesor Degler był wówczas kierownikiem literackim tego teatru. Tam właśnie, przed międzynarodową publicznością, profesor zadebiutował jako... aktor.

Audycję przygotowała Iwona Malinowska.

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Degler maluje Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 22:42
Wokół osoby Witkacego powstała swoista czarna legenda, mówiło się i mówi o nim jako o alkoholiku, narkomanie i erotomanie. Prof. Janusz Degler, wybitny witkacolog, postanowił wypowiedzieć wojnę złej sławie artysty.
rozwiń zwiń