Przyjaciele Dwójki: Wiesław Myśliwski

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 17:14
- Podczas pierwszej wizyty w radiu odebrało mi mowę - wspomina znakomity pisarz, od lat sześćdziesiątych związany zwłaszcza z Programem II, którego słucha i w którym czytana jest jego proza oraz emitowane są adaptacje jego słuchowisk.
Audio
Wiesław Myśliwski znany jest z tego, że publikuje rzadko, ale każda jego powieść staje się literackim wydarzeniem. Jego pisarstwo umieszcza się zazwyczaj w kontekście literatury chłopskiej. Krytyka jednak zgodnie podkreśla, że ranga tej twórczości daleko poza ów kontekst wykracza.
Wiesław Myśliwski znany jest z tego, że publikuje rzadko, ale każda jego powieść staje się literackim wydarzeniem. Jego pisarstwo umieszcza się zazwyczaj w kontekście literatury chłopskiej. Krytyka jednak zgodnie podkreśla, że ranga tej twórczości daleko poza ów kontekst wykracza. Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Wiesław Myśliwski (ur. 25 marca 1932 w Dwikozach) – prozaik i dramaturg, absolwent polonistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. nurtu chłopskiego w prozie powojennej, autor powieści obyczajowo-psychologicznych z życia wsi (m.in. "Nagi sad", "Kamień na kamieniu", "Widnokrąg", "Traktat o łuskaniu fasoli"). Jest dwukrotnym laureatem literackiej nagrody Nike.

Audycję przygotowała Joanna Szwedowska.


Czytaj także

Laureat Złotego Berła: człowiek jest jak kropla

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 15:30
Fundacja Kultury Polskiej uhonorowała Wiesława Myśliwskiego za "nowatorskie poszukiwania i epicki rozmach w przedstawianiu przewartościowań postaw Polaków".
rozwiń zwiń