Polskie Radio
Section05
Kijów

Opóźnia się pomoc finansowa dla Kijowa. "Jest duże ryzyko, że Ukraina przegra wojnę"

Opóźnienie omawianej w Kongresie USA pomocy dla Ukrainy może spowodować "duże ryzyko", że Ukraina przegra wojnę - oświadczył we wtorek szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak w Waszyngtonie. Jeśli pomoc zostanie opóźniona, "stworzy to duże ryzyko, że możemy się znaleźć w takiej samej sytuacji, w jakiej jesteśmy obecnie" - powiedział Jermak.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna 2023 Kijów Stany Zjednoczone ŚWIAT wojna na Ukrainie Europa

ISW: w ataku na Kijów Rosja użyła czarnych dronów, trudnych do wykrycia. "Potrzebne wsparcie walki elektronicznej"

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poinformował w najnowszej analizie, że według ocen ukraińskich Rosjanie użyli w sobotę w masowym ataku na Kijów nowego typu dronów. Są one koloru czarnego i zawierają materiał pochłaniający sygnał radarów, co sprawia, że są trudne do wykrycia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Kijów infografika Rosja drony Iran

Szczyt "Zboże z Ukrainy". Uczestnicy: wykorzystywanie przez Rosję żywności jako broni jest niedopuszczalne

Próba wykorzystania przez Rosję przywrócenia umowy zbożowej jako karty przetargowej w celu osłabienia reżimu sankcji wprowadzonych w odpowiedzi na agresję i naruszenia prawa międzynarodowego jest nie do przyjęcia - czytamy w oświadczeniu wydanym po odbywającym się w sobotę w Kijowie II międzynarodowym szczycie "Zboże z Ukrainy". Deklarację przyjęły 23 państwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Kijów zboże żywność Morze Czarne Litwa Łotwa Szwajcaria

Przed mikrofonami Polskiego Radia: Jarosław Kaczyński - misja w Kijowie, 15 marca 2022 roku

Przedstawiciele rządu Rzeczypospolitej Polskiej – Jarosław Kaczyński, ówcześnie wicepremier i premier Mateusz Morawiecki wraz z premierami Czech i Słowenii udali się, drogą kolejową, do Kijowa 15 marca 2022 roku. Była to bezprecedensowa misja przedstawicieli władz demokratycznych europejskich państw w kraju napadniętym przez Rosję. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka nowego cyklu podcastu "Przed mikrofonami Polskiego Radia".
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Mateusz Morawiecki Ukraina wojna na Ukrainie Polityka zagraniczna Polski Kijów