Antoni Wit: miałem szczęście uczyć się od wybitnych dyrygentów

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 09:50
- Mogłem bliżej obserwować takich mistrzów jak Herbert von Karajan czy Leonard Bernstein. To mi pomogło i nadal pomaga w dojściu do własnej wizji zawodu dyrygenta – mówił w Dwójce Antoni Wit.
Audio
  • Wspomnienia Kazimierza Korda związane z debiutem w Operze Warszawskiej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Krenz opowiada o tym, jak fascynujący jest zawód dyrygenta (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Antoni Wit wspomina Henryka Czyża i swoją pracę z Orkiestrą Polskiego Radia (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Wspomnienia Stanisława Skrowaczewskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Wspomnienia Tadeusza Strugały (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Antoni Wit
Antoni WitFoto: Grzegorz Śledź/PR

W Dwójce wysłuchaliśmy wspomnień znakomitego polskiego dyrygenta, jednego z laureatów Diamentowej Batuty - nagrody przyznawanej przez Zarząd Polskiego Radia "za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia".

Laureatami tej prestiżowej nagrody byli: Jan Krenz (1995), Stefan Rachoń (1995), Stanisław Wisłocki (1997), Antoni Wit (1998), Krzysztof Penderecki (2003), Kazimierz Kord (2005), Stefan Stuligrosz (2005), Jerzy Maksymiuk (2006), Jerzy Semkow (2008), Stanisław Skrowaczewski (2008), Tadeusz Strugała (2011) i Jacek Kaspszyk (2015).

- Życie artystyczne rozpocząłem od pracy w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Miałem 30 lat i szereg pomysłów na utwory, które pragnąłem dyrygować. To był niezwykle ważny okres, który wspominam jak pierwszą miłość. Potem przyszedł wspaniały związek z Polskim Radiem, który trwał 23 lata - opowiadał Antoni Wit.

W tygodniu 81. rocznicy Dwójki wysłuchaliśmy na naszej antenie także wspomnień Jana Krenza, Kazimierza Korda, Stanisława Skrowaczewskiego i Tadeusza Strugały.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności 

Prowadzi: Anna Skulska

Data emisji: 26.02-2.03.2018

Godzina emisji: 12.45

mko/jp

Czytaj także

Antoni Wit: trzeci koncert Rachmaninowa, to król koncertów fortepianowych

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 19:00
- Nie ma drugiego takiego utworu, który wnosi tyle emocji. Z punktu widzenia dyrygenta to jeden z trudniejszych koncertów dlatego, że może być przez solistę grany bardzo indywidualnie - mówił w Dwójce znakomity dyrygent.
rozwiń zwiń