REKLAMA

Nelson Goerner: muzyka Nowakowskiego jest dla pianisty idealna

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 10:00
- Muzyka Nowakowskiego jest bardzo dobrze napisana i zasługuje na to, żeby przedstawić ją szerszemu gronu odbiorców - mówił w Dwójce Nelson Goerner. Pianisty mogliśmy posłuchać na festiwalu "Chopin i jego Europa".
Audio
  • Nelson Goerner o muzyce Józefa Nowakowskiego (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Nelson Goerner
Nelson GoernerFoto: archiwum NIFC

Nelson Goerner przyznaje, że wykonywanie Kwintetu fortepianowego Es-dur op.17 Nowakowskiego było dla niego dużym wyzwaniem. - Wcześniej nie znałem dobrze tej twórczości. Najpierw musiałem poznać zapis nutowy. Dopiero kiedy udało mi się opracować własną wizję utworu, mogłem wspólnie z zespołem zagrać cały repertuar - mówi muzyk. Goerner przyznał, że uczenie się dzieła Nowakowskiego dało mu też wiele radości: -To muzyka idealna dla pianisty - podkreślał.

W repertuarze koncertu obok dzieła polskiego kompozytora znalazł się Kwintet fortepianowy A-dur D 667 "Pstrąg" Franciszka Schuberta. Mimo że dorobek Józefa Nowakowskiego nie cieszy się tak wielkim uznaniem jak dzieła niemieckiego kompozytora, to Nelson Goerner uważa, że publiczność powinna zapoznać się z dorobkiem Polaka. - Muzyka Nowakowskiego jest bardzo dobrze napisana i zasługuje na to, żeby przedstawić ją szerszemu gronu odbiorców - mówi artysta.

Nelson Goerner należy do grona najwybitniejszych pianistów swojego pokolenia. Artysta współpracuje z wieloma znakomitymi zespołami, m.in. z Orkiestrą Szwajcarii Romańskiej, Deutsche Symphonie Orchester, London Philharmonic Orchestra, Los Angeles Philharmonic Orchestra, Nową Moskiewską Orkiestrą Symfoniczną, Royal Scottish National Orchestra, Montreal Symphony. W sierpniu 2003 zadebiutował na słynnych koncertach promenadowych w Londynie.

Z artystą rozmawiał Grzegorz Dąbrowski.

(szr)

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin Józef Nowakowski
Czytaj także

"Chopin i jego Europa" – mistrzowie i debiutanci

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 09:00
- Oprócz XX-wiecznej polskiej muzyki w tym roku wyjątkowo dużo usłyszymy literatury wokółchopinowskiej - o rozpoczynającym się Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Chopin i jego Europa" mówił w Dwójce dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Stanisław Leszczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chopin bez fortepianu" w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 09:00
O głośnym spektaklu, który będzie można obejrzeć w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w ramach 9. Festiwalu "Chopin i jego Europa", w "Wybieram Dwójkę" opowiedział jego reżyser Michał Zadara.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szlakiem europejskich muzeów kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 10:20
Tak mógłby brzmieć tytuł jednej z wycieczek oferowanych przez biura podróży. My w "Sezonie na Dwójkę" mówiliśmy nie tylko o najciekawszych muzeach dedykowanych kompozytorom, ale też o innowacyjnych pomysłach na prowadzenie tego rodzaju placówek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gerhard Oppitz: Beethoven byłby zadowolony, gdyby miał współczesny fortepian

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 14:40
– Kontakt z historycznym instrumentem był dla mnie ważny, ale na estradzie, zwłaszcza w dużej sali, o wiele lepszym wyborem jest fortepian współczesny – mówił w Dwójce znakomity pianista, jeden z artystów tegorocznego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń