X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pisanie jako sposób na mrok życia. Rozmowa ze Stefanem Chwinem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 10:00
- Warto czasem opisać, choćby wieczorem, chwilę dnia, której się nie doceniło. Przez to można ją uchwycić i wzmocnić. To jest uzdrawiające – mówił w Dwójce znakomity pisarz.
Audio
  • Ze Stefanem Chwinem rozmawia Andrzej Franaszek (Dwukropek/Dwójka)
Czasem zdarza mi się, szczególnie w starych hotelach z XIX wieku, przeżywać takie chwile, w których czuję jakąś ciemną obecność, nie do uchwycenia, mówił Stefan Chwin (na zdj.) podczas rozmowy w Dwójce
"Czasem zdarza mi się, szczególnie w starych hotelach z XIX wieku, przeżywać takie chwile, w których czuję jakąś ciemną obecność, nie do uchwycenia", mówił Stefan Chwin (na zdj.) podczas rozmowy w Dwójce Foto: PAP/Drew Farrell

Choć literatura ma raczej skłonność do poszukiwania ciemniejszych stron życia, trzeba - przekonywał Stefan Chwin - odnajdywać dzięki pisaniu momenty rozjaśnienia. Temu może służyć choćby prowadzenie dziennika, nawet okazjonalne.

Nie jest to oczywiście łatwe, bo tych ciemnych, podszytych zwątpieniem momentów życie nam nie szczędzi. Ale nawet wówczas, gdy opisujemy (również w dzienniku, opowiadał Stefan Chwin) swój ból, gdy dzielimy się nim z kimś drugim - może to nieść swoiste ukojenie. Bycie we "wspólnocie zmartwienia", tworzonej czy przez literaturę, czy przez zwykłą rozmowę, może być lekarstwem na rozpacz.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadził: Andrzej Franaszek

Gość: Stefan Chwin (prozaik, eseista, historyk idei, autor m.in. słynnej powieści "Hanemann", a także studium "Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni")

Data emisji: 2.04.2015

Godzina emisji: 18.00

jp/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Melancholia w literaturze – poznanie i terapia

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 11:42
Kolejną audycję z cyklu "Życie na miarę literatury" poświęciliśmy fascynującemu i niejednoznacznemu – otwartemu na wielość odczytań – motywowi melancholii.
rozwiń zwiń