X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Potęga konkretu. Poetyckie światy Stanisława Barańczaka

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 12:00
- On pozostaje zaskakująco jednolity, a jednocześnie różnorodny w swojej twórczości. Niesamowita konsekwencja - mówił o zmarłym przed ponad rokiem Stanisławie Barańczaku jego przyjaciel - poeta Ryszard Krynicki.
Audio
  • Rozmowa o twórczości Stanisława Barańczaka (Dwukropek/Dwójka)
Nakładem wydawnictwa A5 ukazała się właśnie książka Zwierzęca zajadłość i inne wiersze, zbierająca tzw. poezję niepoważną Stanisława Barańczaka
Nakładem wydawnictwa A5 ukazała się właśnie książka "Zwierzęca zajadłość i inne wiersze", zbierająca tzw. poezję niepoważną Stanisława BarańczakaFoto: Pixabay/domena publiczna

"Ćma ma ważny powód, by w płomień wpadać wciąż na nowo, wierzymy ćmie na słowo..." - rozśmieszał nas przed laty Stanisław Barańczak. O autorze setek limeryków i poetyckich zabaw, ale także o poecie piszącym o Bogu, bólu i ludzkiej samotności mówili w Dwójce poeta Ryszard Krynicki oraz historyk literatury Krzysztof Biedrzycki.

Goście zgodzili się, że konsekwencja Barańczaka wyrażała się w jego ogromnym przywiązaniu do konkretu. - Nawet, jeśli tworzy metaforę, to ona się broni właśnie konkretem. Ją można zobaczyć, choć znaczy coś więcej - podkreślił Krzysztof Biedrzycki.

W audycji mowa była także o pewnym gatunku wywodzącym się z tradycji prowansalskiej, który Stanisław Barańczak zaszczepił na grunt poezji polskiej.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Goście: Ryszard Krynicki (poeta), Krzysztof Biedrzycki (historyk literatury)

Data emisji: 24.03.2016

Godzina emisji: 21.30

mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ocalone w tłumaczeniu. Spotkania ze Stanisławem Barańczakiem

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 14:00
- Przekład to coś więcej niż przenoszenie znaczeń do innego języka. Przekład jest interpretacją, wyjaśnieniem oryginału – mówił Stanisław Barańczak w 1990 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Artysz o "Podróży zimowej" Stanisława Barańczaka

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 15:40
Wybitny śpiewak opowiadał o ogromnym wrażeniu, jakie na środowisku muzycznym wywołały wiersze Stanisława Barańczaka inspirowane "Podróżą zimową" Franciszka Schuberta.
rozwiń zwiń