Michał Tabaczyński i literackie spojrzenie na depresję

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 17:00
- Ja sobie zawsze o tej książce myślałem jako o takiej rock and rolowej książce, czasami aż do przesady swobodnej narracji - mówił autor książki "Pokolenie wyżu depresyjnego" w audycji "Dwukropek".
Audio
  • Michał Tabaczyński i literackie spojrzenie na depresję (Dwukropek/Dwójka)
Okładka książki Pokolenie wyżu depresyjnego
Okładka książki "Pokolenie wyżu depresyjnego"Foto: Mat. prasowe

"Pokolenie wyżu depresyjnego" Michała Tabaczyńskiego to trochę esej w formie powieści, a trochę powieść w formie eseju - przede wszystkim jednak to intelektualna wędrówka po ściegu łączącym depresję, literaturę i życie, biografia jednego dnia modelowego przedstawiciela pewnej generacji, który na "dzień dłuższy od najdłuższego w roku" patrzy przez pryzmat literatury.

Autor książki wyznał, że pojawiająca się w dziele granica między esejem a powieścią wynika z jego fascynacji esejem, jako formą, a także ograniczeń, które w sobie ma. - Ta niemożność to brak zdolności do stworzenia fabuły pełnowymiarowej. I poruszałem się między fascynacją a niezdolnością, więc to jest wypadkowa działań pozytywnych i negatywnych - podkreślił Michał Tabaczyński.

O nieoczywistych, pomysłowych, ironicznych rozpoznaniach tej książki Piotr Kofta rozmawiał również z krytykami literackimi - Moniką Ochędowską i Wojciechem Szotem.

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadził: Piotr Kofta

Data emisji: 26.01.2020

Godzina emisji: 16.00

am

reklama

Czytaj także

"Co ja robię w cudzym śnie". Nieznane pisma Stachury

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2010 10:24
W październiku ukażą się niepublikowane dotąd dzienniki Edwarda Stachury. Zostaną wydane przez wydawnictwo "Iskry".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Melancholia w literaturze – poznanie i terapia

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 11:42
Kolejną audycję z cyklu "Życie na miarę literatury" poświęciliśmy fascynującemu i niejednoznacznemu – otwartemu na wielość odczytań – motywowi melancholii.
rozwiń zwiń