Potęga konkretu. Poetyckie światy Stanisława Barańczaka

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 12:00
- On pozostaje zaskakująco jednolity, a jednocześnie różnorodny w swojej twórczości. Niesamowita konsekwencja - mówił o zmarłym przed ponad rokiem Stanisławie Barańczaku jego przyjaciel - poeta Ryszard Krynicki.
Audio
  • Rozmowa o twórczości Stanisława Barańczaka (Dwukropek/Dwójka)
Nakładem wydawnictwa A5 ukazała się właśnie książka Zwierzęca zajadłość i inne wiersze, zbierająca tzw. poezję niepoważną Stanisława Barańczaka
Nakładem wydawnictwa A5 ukazała się właśnie książka "Zwierzęca zajadłość i inne wiersze", zbierająca tzw. poezję niepoważną Stanisława BarańczakaFoto: Pixabay/domena publiczna

"Ćma ma ważny powód, by w płomień wpadać wciąż na nowo, wierzymy ćmie na słowo..." - rozśmieszał nas przed laty Stanisław Barańczak. O autorze setek limeryków i poetyckich zabaw, ale także o poecie piszącym o Bogu, bólu i ludzkiej samotności mówili w Dwójce poeta Ryszard Krynicki oraz historyk literatury Krzysztof Biedrzycki.

Goście zgodzili się, że konsekwencja Barańczaka wyrażała się w jego ogromnym przywiązaniu do konkretu. - Nawet, jeśli tworzy metaforę, to ona się broni właśnie konkretem. Ją można zobaczyć, choć znaczy coś więcej - podkreślił Krzysztof Biedrzycki.

W audycji mowa była także o pewnym gatunku wywodzącym się z tradycji prowansalskiej, który Stanisław Barańczak zaszczepił na grunt poezji polskiej.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Goście: Ryszard Krynicki (poeta), Krzysztof Biedrzycki (historyk literatury)

Data emisji: 24.03.2016

Godzina emisji: 21.30

mm/mc

Czytaj także

Ocalone w tłumaczeniu. Spotkania ze Stanisławem Barańczakiem

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 14:00
- Przekład to coś więcej niż przenoszenie znaczeń do innego języka. Przekład jest interpretacją, wyjaśnieniem oryginału – mówił Stanisław Barańczak w 1990 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Artysz o "Podróży zimowej" Stanisława Barańczaka

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 15:40
Wybitny śpiewak opowiadał o ogromnym wrażeniu, jakie na środowisku muzycznym wywołały wiersze Stanisława Barańczaka inspirowane "Podróżą zimową" Franciszka Schuberta.
rozwiń zwiń