Literatura fantasy. Atrakcyjne stwarzanie światów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 18:20
- Ten aspekt światotwórczy, że możemy wyobrazić sobie świat na zupełnie innych zasadach, jest atrakcyjny literacko niezależnie od czasów - mówiła w Dwójkowej dyskusji o fenomenie fantasy dr Anita Całek.
Audio
  • Dyskusja o fenomenie literatury fantasy (Dwukropek/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/SAQUIZETA

slownik miejsc wyobrazonych 1200.jpg
Nie tylko Tolkien. Słownik miejsc wyobrażonych

- Od talentu i wyobraźni konkretnego autora zależy, czy pójdzie on w jakieś stereotypowe wyobrażenia, czy uczyni ten świat niesłychanie atrakcyjnym - podkreślała dr Anita Całek. Jak zauważyła, "fantasy ma potencjał podobny do potencjału mitu" albo "oryginalnych powieści science fiction". - Stawiają one nam pytania antropologiczne, kulturowe, a nie tylko ograniczają się do reprodukowania pseudośredniowiecznych realiów.

W audycji zwrócono również m.in. uwagę na psychologiczne podejście do literatury fantasy ("w człowieku dorosłym rodzi się potrzeba zanurzenia w światach wyobrażonych"), próbowano również dookreślić, czym wyróżnia się ta literacka konwencja. - Kiedyś wszystko było bardzo proste. Kiedy są smoki i magia, to jest fantasy. Kiedy są statki kosmiczne, to jest science fiction. I wtedy przyszedł Lucas i to wszystko połączył  - mówił Michał Radomił Wiśniewski o zmianie, jaka nadeszła wraz z sagą "Gwiezdne wojny".

fantastyka1200.jpg
Eksperymenty myślowe Ursuli le Guin

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Piotr Kofta

Goście: dr Anita Całek z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz publicyści: Jakub Demiańczuk i Michał Radomił Wiśniewski

Data emisji: 9.02.2020

Godzina emisji: 16.00

jp/pg

Czytaj także

Sapkowski. Wielki zwrotniczy polskiej fantasy

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 19:00
- On otworzył koniunkturę na ten gatunek i pokazał, że to też jest literatura - mówił o wiedźmińskiej sadze Andrzeja Sapkowskiego Maciej Parowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Między kropkami. "Historie fandomowe"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 19:30
- Polscy fani fantastyki są wyjątkową grupą i zasługują na odrębną publikację na ich temat - argumentował na antenie Polskiego Radia Tomasz Pindel, dziennikarz i tłumacz, autor książki "Historie fandomowe".
rozwiń zwiń