Sapkowski. Wielki zwrotniczy polskiej fantasy

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 19:00
- On otworzył koniunkturę na ten gatunek i pokazał, że to też jest literatura - mówił o wiedźmińskiej sadze Andrzeja Sapkowskiego Maciej Parowski.
Audio
  • Sapkowski. Wielki zwrotniczy polskiej fantasy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Andrzej Sapkowski jestnajczęściej po Stanisławie Lemie tłumaczonym na języki świata polskim autorem fantastyki
Andrzej Sapkowski jest najczęściej po Stanisławie Lemie tłumaczonym na języki świata polskim autorem fantastykiFoto: PAP/Paweł Kula

Za całokształt twórczości Andrzej Sapkowski otrzymał właśnie nagrodę World Fantasy Award. Maciej Parowski mówił, że ten sukces w pierwszej kolejności bierze się z jego języka. - On pisze sienkiewiczowską frazą, piękną, ale i przystępną. Z kolei dowcipu uczył się u Chandlera.

Gość audycji "O wszystkim z kulturą" zwracał uwagę na uniwersum stworzone w cyklu o "Wiedźminie", które naszpikowane jest odnośnikami do światowych tekstów kultury. - On nieustannie prowadzi grę między tym co czytamy, a tym co przeczytaliśmy. Jako czytelnicy mamy satysfakcję, że rozumiemy, co on do nas mówi - podkreślał.

Maciej Parowski wspominał debiutanckie opowiadanie Sapkowskiego o Wiedźminie i tłumaczył, dlaczego nie zdobyło ono I nagrody w konkursie miesięcznika "Fantastyka" w roku 1986. Wyjaśniał też, dlaczego książek Sapkowskiego nie do końca da się przełożyć na język filmu i gry komputerowej.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Piotr Kofta

Gość: Maciej Parowski (pisarz, redaktor "Nowej Fantastyki"), Wojciech Chmielarz (pisarzem i dziennikarzem)

Data emisji: 18.07.2016

Godzina emisji: 18.00

bch


Czytaj także

Kolumbowie. Banalni gdyby nie Powstanie?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 16:00
- Powstanie Warszawskie było dramatem pozbawionym wagi praktycznej - mówił Łukasz Orbitowski, który w książce "Widma" pokusił się o wizję historii bez zrywu z 1944 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Historie alternatywne polecam politykom"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 16:00
- Uważam, że ten gatunek jest pożyteczny dla zrozumienia teraźniejszości i przyszłości - mówił w Dwójce Marcin Wolski, autor kilkunastu książek fantastyczno-historycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deszczowy Wrzesień '39 mógł odmienić losy wojny?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 13:32
Wśród historyków polska klęska wrześniowa uchodzi za klęskę nieuchronną. Inne zdanie na ten temat mają autorzy fantastyki. O ich pomysłach dyskutowaliśmy w audycji "Historie alternatywne".
rozwiń zwiń