REKLAMA

Kilka prawd o polskim kinie przedwojennym

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 15:42
- W latach 20. XX wieku do głosu doszła generacja młodych reżyserów. Wśród nich należy wymienić Henryka Szaro, który jest jednym z najważniejszych twórców z tego okresu – podkreślił w Dwójce prof. Marek Hendrykowski, mówiąc o kinie przedwojennym.
Audio
  • Prof. Marek Hendrykowski w rozmowie o przedwojennym kinie (Akademia kina/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay

- Najciekawszym filmem tego reżysera jest "Mocny człowiek", opowiadający historię młodego bohatera, który wchodząc w posiadanie niewydanej powieści, wykorzystuje tę sytuację i osiąga niezasłużony sukces.

W nagraniu audycji posłuchamy również o innych twórcach i aktorach przedwojennych, takich jak Józef Lejtes i Kazimierz Junosza-Stępowski, działalność artystyczna przeczy głosom krytyki zarzucającym kinematografii z tego okresu tandetność realizacji i brak ciekawych pomysłów.

***

Tytuł audycji: Akademia kina

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość: prof. Marek Hendrykowski (filmoznawca)

Data emisji: 2.12.2016

Godzina emisji: 15.00

mz/gs

Czytaj także

Kino w Polsce zaczęło się od ogrodnika?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 15:30
- W 1896 agent braci Lumière, który wędrował z miasta do miasta z lumière’owską aparaturą i filmami, przyjechał do Krakowa - zaczął swoją opowieść o narodzinach X muzy w Polsce prof. Marek Hendrykowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Plac zabaw". Studium zła w normalnym domu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 19:00
- Wartością tego filmu było pokazanie różnych środowisk i obalenie stereotypu, że zło wiąże się tylko z biedą i niskim statusem społecznym – powiedział dr Tomasz Srebnicki, opowiadając o filmie "Plac zabaw" w reż. Bartosza Kowalskiego.
rozwiń zwiń