"Plac zabaw". Studium zła w normalnym domu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 19:00
- Wartością tego filmu było pokazanie różnych środowisk i obalenie stereotypu, że zło wiąże się tylko z biedą i niskim statusem społecznym – powiedział dr Tomasz Srebnicki, opowiadając o filmie "Plac zabaw" w reż. Bartosza Kowalskiego.
Audio
  • Rozmowa wokół filmu "Plac zabaw" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z filmu Plac zabaw
Kadr z filmu "Plac zabaw"Foto: mat. promocyjne

Zdaniem goszczącego w Dwójce psychoterapeuty opowiedziana w filmie tragiczna historia trójki bohaterów (tylko jeden z nich pochodzi z rodziny uznawanej za dysfunkcyjną) pokazuje, że patologie wśród młodzieży mogą pojawiać się w domach, które na pierwszy rzut oka postrzegane są jako normalne.

- Część pacjentów wywodzi się z rodzin, gdzie jest matka i ojciec, gdzie jest czysto w domu, a dziecko chodzi do szkoły prywatnej i ma mnóstwo zajęć dodatkowych – powiedział dr Tomasz Srebnicki. - Tak naprawdę na pierwszy rzut oka nie wiemy, skąd u takich dzieci biorą się zachowania kryminogenne, takie jak kradzieże, podpalenia czy znęcanie się nad innymi osobami lub zwierzętami – dodał ekspert.

W nagraniu audycji posłuchamy również o tym, jak dokonuje się diagnozy zaburzeń zachowania wśród dzieci, a także o tym, że w prawdziwym życiu często jesteśmy o krok od podobnej tragedii, jaka wydarzyła się w filmie "Plac zabaw".

***

Tytuł audycji:  "O wszystkim z kulturą"

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: dr Tomasz Srebrnicki (psychoterapeuta), Jolanta Zmarzlik (terapeuta)

Data emisji: 23.11.2016

Godzina emisji: 18.00

mz/jp

Czytaj także

"11 minut". Najlepszy film do słuchania w Europie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 11:00
– Jedną ze scen dołożyliśmy do scenariusza tylko ze względu na efekt dźwiękowy – mówił Radosław Ochnio, laureat Europejskiej Nagrody Filmowej za dźwięk do "11 minut" Jerzego Skolimowskiego.
rozwiń zwiń