Awangarda filmowa lubiła prowokować

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 12:00
- Cały "Pies andaluzyjski" został zaplanowany jako skandal - mówił prof. Marek Hendrykowski o jednym z pierwszych filmów surrealistycznych, debiucie reżyserskim Luisa Buñuela.
Audio
  • Z historii filmowej awangardy (Akademia kina/Dwójka)
Celem twórców Psa andaluzyjskiego było zszokowanie odbiorcy przez zastosowanie drastycznych efektów. Jedną ze słynnych scen, która przeszła do historii kina, było zbliżenie rozcinanego brzytwą oka (zdj. ilustracyjne)
Celem twórców "Psa andaluzyjskiego" było zszokowanie odbiorcy przez zastosowanie drastycznych efektów. Jedną ze słynnych scen, która przeszła do historii kina, było zbliżenie rozcinanego brzytwą oka (zdj. ilustracyjne)Foto: Jakob Lawitzki/Flickr, lic. CC BY-SA 2.0

- Buñuel i Salvador Dali mieli świadomość, że stworzyli coś niezwykłego, ale trzeba jeszcze było to pokazać w możliwie artystycznej formie - opowiadał gość Dwójki o początkach słynnego "Psa andaluzyjskiego". Premiera filmu odbyła się w małym kinie na Montmartrze. Obrazom towarzyszyły nagrania z "Tristana i Izoldy" Wagnera oraz argentyńskich tang (reżyser wykorzystał w tym celu patefon).

Po pokazie Buñuel poczuł się jednak rozczarowany. Film w jego odczuciu nie okazał się wystarczająco prowokacyjny. Dwa lata później nakręcił "Złoty wiek" - i tam, jak mówił prof. Hendrykowski - skandal był już nieprawdopodobny: z udziałem policji, z manifestacjami, ze zniszczeniem sali kinowej.

Jaka była historia filmowej awangardy? Czy pojęcie to wiąże się z całkowitym odrzuceniem dorobku X Muzy, zaprzeczeniem dotychczasowym regułom, wreszcie: z koniecznością prowokacji? I na czym polegał artystyczny bunt takich twórców jak Luis Buñuel czy Fernand Leger?

***

Tytuł audycji: Akademia kina

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość: prof. Marek Hendrykowski (filmoznawca)

Data emisji: 8.01.2016

Godzina emisji: 21.30

jp-kd

Czytaj także

120 lat seansów. Jak film znalazł się w sali kinowej?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 15:00
Z początku kino było rozrywką plebejską. Filmy wyświetlano w budach i namiotach, w zaborze rosyjskim zaś w tzw. bałaganach. Ale ten stan nie trwał długo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino w 2015 r. Wielkie powroty wielkich produkcji

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 20:00
– To był ważny rok dla kina komercyjnego, pozwolił odświeżyć niektóre głośne serie – mówił Jacek Szczerba w filmowym podsumowaniu kończącego się roku.
rozwiń zwiń