Śmieszna i straszna "Pupa". Gombrowicz w balecie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 07:24
- Mówimy o ważnych rzeczach, o ojczyźnie, o tym jak ludzie siebie kreują, ale to wszystko jest w kategoriach zabawy – mówił kompozytor Stanisław Syrewicz, twórca muzyki do baletu "Pupa".
Audio
  • Kompozytor Stanisław Syrewicz i choreografka Anna Hop opowiadają o balecie "Pupa". Rozmawiała Barbara Schabowska (Przed premierą/Dwójka)
Śmieszna i straszna Pupa. Gombrowicz w balecie
Foto: Polskie Radio

W cyklu "Przed premierą" wybieraliśmy się do Opery Narodowej, by przyjrzeć się próbom do spektaklu baletowego "Pupa". Kompozytor Stanisław Syrewicz i choreografka Anna Hop ujawniają inspirację gombrowiczowską groteską i pragną przełożyć elementy symboliki pisarza na język muzyczny i wizualny.

Stanisław Syrewicz mówił, że do muzyki podchodził zawsze jak do zabawy i tłumaczył, że "traktowanie jej poważnie nigdy nie było moją silną stroną". – Dlatego albo chcę ją ośmieszyć albo sprzedać w sposób, który nie jest typowy, czyli nie stawiać jej na piedestale, tylko za każdym razem robić zwrot, tak, by każdy wiedział, że to jest zabawa. I w tym spektaklu jest podobnie. Mówimy o ważnych rzeczach, o ojczyźnie, o tym, jak ludzie siebie kreują, ale to wszystko jest w kategoriach zabawy. Mam wrażenie, że zostało to od samego początku bardzo precyzyjnie określone – podkreślił.

"Ferdydurke" to tyleż trudny materiał do adaptacji baletowej, co fascynujący – ciało, a raczej wyabstrahowane z kontekstu całości jego części stanowią ważny element konstrukcji groteskowego świata utworu. Takie pojęcia, jak "pupa", "gęba", "łydka" czy "rozczłonkowanie" określają fenomeny społeczne i psychologiczne, które mimo upływu kilkudziesięciu lat wciąż są przerażająco aktualne.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadząca: Barbara Schabowska

Goście: Stanisław Syrewicz (kompozytor) i Anna Hop (choreografka)

Data emisji: 12.02.2015

Godzina emisji: 21.30

pp/mc

Zobacz więcej na temat: balet Witold Gombrowicz
Czytaj także

Lavelli: Gombrowicz oznaczał ciężką pracę w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 14:40
Argentyński reżyser wyreżyserował wszystkie dramaty Grombrowicza. Jak mówił w Dwójce, aktorzy są przyzwyczajeni do poszukiwania tego, co realistyczne, przejrzyste, łatwe do przekazania, a sztuki Polaka wymagały czegoś zupełnie innego...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nostalgia, aktywność twórcza i lądowanie na Księżycu. Ostatnie lata Gombrowicza

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 15:50
25 lipca przypada 45. rocznica śmierci Witolda Gombrowicza. - To były czarne miesiące dla polskiej literatury - wspominał lato 1969 roku Jerzy Giedroyc.
rozwiń zwiń