Pilecki. Od kresowego raju do piekła Rakowieckiej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 13:30
- Wybitny brytyjski historyk Michael Foot nazwał Pileckiego jednym z sześciu najodważniejszych członków ruchu oporu podczas II wojny światowej - mówił o legendarnym rotmistrzu Jacek Pawłowicz.
Audio
  • Jacek Pawłowicz o życiu Witolda Pileckiego (Patroni naszych ulic/Dwójka)
Podczas spotkania z żoną przed egzekucją Pilecki wyznał, że Auschwitz w porównaniu z więzieniem komunistów na Rakowieckiej to była igraszka
Podczas spotkania z żoną przed egzekucją Pilecki wyznał, że Auschwitz w porównaniu z więzieniem komunistów na Rakowieckiej to była "igraszka"Foto: PAP/Artur Reszko

Witold Pilecki w historii Polski zapisał się jako bohater dwóch wojen światowych, człowiek, który dobrowolnie zgłosił się do Auschwitz, by na własne oczy przekonać się o piekle zgotowanym więźniom przez Niemców. Mniej znaną kartą w życiorysie rotmistrza jest okres, który przed rokiem 1939 spędził w majątku w Sukurczach, na terenie dzisiejszej Białorusi. - On ze swojego dworku zrobił "cukiereczek" otoczony stawem ze złotymi rybkami i pawiami chodzącymi po parku - opowiadał w Dwójce Jacek Pawłowicz z IPN. - Pilecki był lokalnym społecznikiem, założył spółdzielnię mleczarską, ochotniczą straż pożarną, a z chłopakami ze wsi prowadził zajęcia z przysposobienia obronnego - dodawał.

Organizacyjne talenty Pileckiego przydały się w czasie jego pobytu w Auschwitz, gdzie w warunkach ciągłego zagrożenia życia udało mu się stworzyć sprawnie działający ruch oporu. - Zasługę tę po wojnie komuniści próbowali przypisać Cyrankiewiczowi - zauważał Pawłowicz.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku (podcykl "Patroni naszych ulic")

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: Jacek Pawłowicz (historyk z IPN)

Data emisji: 13.05.2015

Godzina emisji: 21.30

bch/mc

Czytaj także

Więzienie przy Rakowieckiej – stalinowskie wrota piekieł

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 05:55
Poniżenie, tortura, śmierć i pochówek w bezimiennym grobie – taki los spotkał wielu więźniów politycznych osadzonych w mokotowskiej placówce, męczenników za sprawę wolnej Polski.
rozwiń zwiń