Nowa Huta. Teatr kontra kryminalne legendy

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 07:00
- "Supernova Live" wykorzystuje legendę o Nowej Hucie, która powstała u jej zarania, a którą doprowadzam tu do punktu absurdalnego - opowiadała Sandra Szwarc o swojej sztuce poświęconej słynnej krakowskiej dzielnicy.
Audio
  • Nowa Huta. Teatr kontra kryminalne legendy (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Gmach muzeum PRL w Nowej Hucie
Gmach muzeum PRL w Nowej HucieFoto: Wikipedia/TomRollauer

Jaka to była legenda? - Przez lata Nową Hutę postrzegano jako miejsce gorsze. Mówiło się, że tu mieszkają pijacy i bandyci, takie było w krakowskich głowach myślenie - tłumaczył jeden z gości Dwójkowej audycji. "Supernova Live" Sandry Szwarc wychodzi od tego niepochlebnego obrazu (akcja sztuki rozgrywa się na przełomie lat 40. i 50.), ale mówi jednocześnie o tym, co tu i teraz: - Starałam się postrzegać Nową Hutę przez pryzmat współczesności, narracja prowadzona jest tekstem hiphopowym, karykaturalny, interwencyjnym.

Jakie jest zatem to współczesne oblicze Nowej Huty? Jakie działania w tej industrialnej przestrzeni podejmują artyści? Jeden z rozmówców Moniki Pilch zwrócił uwagę, że nowohucianie musieli zmagać się nie tylko z odium „dzielnicy kryminalnej”. Mówiono bowiem również, że Nowa Huta to miasto bez Boga.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowała: Monika Kolet

Goście: Bartosz Szydłowski (twórca teatru Łaźnia Nowa), Małgorzata Bogajewska (dyrektor Teatru Ludowego), Sandra Szwarc (dramatopisarka), Maciej Miezian (historyk) oraz mieszkańcy Nowej Huty

Data emisji: 29.11.2016

Godzina emisji: 21.30

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzej Muszkieterowie nad Zalewem Nowohuckim

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 15:00
W audycji zaprosiliśmy na krakowską "przestrzeń działań artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych" - obóz Nowy Bulwar(t) Sztuki.
rozwiń zwiń