X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dziwne przypadki Janusza Szpotańskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 12:50
- To był człowiek, który nie potrafił wpasować się w ówczesną rzeczywistość i miał problemy na każdym kroku – zauważył Wacław Holewiński, opowiadając o poecie, satyryku i tłumacza, autora słynnych "Cichych i gęgaczy".
Audio
  • Wacław Holewiński i Paweł Siwek o twórczości Jana Szpotańskiego (Spotkania po zmroku/Dwójka
Janusz Szpotański, 1991 r.
Janusz Szpotański, 1991 r. Foto: PAP/Janusz Mazur

janusz_szpotański_202x110.jpg
Janusz Szpotański. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

- Artysta zrezygnował z chodzenia do szkoły średniej, zdał maturę eksternistycznie. Kiedy wreszcie zdał celująco na studia z polonistyki, usłyszał, że taki zdolny student powinien studiować rusycystykę. Zaczął ten kierunek, choć nie znał nawet alfabetu rosyjskiego i wszystkiego musiał się uczyć od początku. Już po roku pozawalał egzaminy i pojawiła się groźba, że w końcu go wyrzucą. Doszło do tego ostatecznie po tym, jak w knajpie opowiedział wymyślony przez siebie wierszyk o jednej z działaczek komunistycznych – dodał Wacław Holewiński.

W nagraniu audycji posłuchamy również o tym, co było bezpośrednim przyczynkiem do napisania "Cichych i gęgaczy" i o tym, że Janusz Szpotański w ogóle nie uważał się za pisarza.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowali: Wacław Holewiński i Paweł Siwek

Data emisji: 12.01.2016

Godzina emisji: 21.30

mz/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Nowakowski. "Kronikarz siermiężnego PRL"

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 12:00
- Mając zaledwie 22 lata, zadebiutował na łamach "Nowej Kultury" opowiadaniem "Kwadratowy", a rok później miał już swój debiut książkowy. Jak na czasy PRL, to było coś, bo zwykle na wydanie książki trzeba było czekać latami – powiedział Wacław Holewiński.
rozwiń zwiń