X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Henryk Krzeczkowski. Tajemniczy mistrz polskich intelektualistów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 13:00
- W świecie, nie tylko literackim, Warszawy uchodził od lat 60. za absolutny autorytet. Ale tajemnic w jego życiorysie jest bardzo dużo - opowiadał Wacław Holewiński o Henryku Krzeczkowskim, publicyście, pisarzu, ale i ojczymie… Anny German.
Audio
  • Henryk Krzeczkowski. Tajemniczy mistrz polskich intelektualistów (Spotkanie po zmroku/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: wolfram /Shutterstock.com

krzysztof mętrak 1200
Krzysztof Mętrak - człowiek, który umiał zakręcić zdanie

Henryk Krzeczkowski urodził się jako Herman Gerner 19 kwietnia 1921 roku w Stanisławowie na terenie obecnej Ukrainy. W czasie wojny ewakuował się w głąb Rosji, w Uzbekistanie ożenił się z Irmą Martens, matką Anny German, oraz umożliwił jej po wojnie przyjazd do Polski. Był oficerem wywiadu w Ludowym Wojsku Polskim, później tłumaczem (m.in. Gravesa i Byrona), a także działaczem opozycji demokratycznej, związanym z "Tygodnikiem Powszechnym".

W jakim charakterze Krzeczkowski pracował w latach 40. w ambasadzie polskiej w Kujbyszewie? Jak wytłumaczyć jego błyskawiczną karierę w wojsku - w ciągu kilku lat od stopnia szeregowca do majora? Czym przyciągał do siebie młodych ludzi, z kręgów przede wszystkim konserwatywnych, dla których stał się mistrzem?

Jak podkreślał w audycji Wacław Holewiński, zagadki i niejednoznaczności w życiu Krzeczkowskiego nie powinny jednak przesłonić tego, co - z perspektywy czasu - wydaje się najważniejsze w jego dorobku. Co w polskiej kulturze zostanie na zawsze.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzą: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Wacław Holewiński 

Data emisji: 23.03.2017

Godzina emisji: 21.30

jp/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak