Henryk Krzeczkowski. Tajemniczy mistrz polskich intelektualistów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 13:00
- W świecie, nie tylko literackim, Warszawy uchodził od lat 60. za absolutny autorytet. Ale tajemnic w jego życiorysie jest bardzo dużo - opowiadał Wacław Holewiński o Henryku Krzeczkowskim, publicyście, pisarzu, ale i ojczymie… Anny German.
Audio
  • Henryk Krzeczkowski. Tajemniczy mistrz polskich intelektualistów (Spotkanie po zmroku/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: wolfram /Shutterstock.com

krzysztof mętrak 1200
Krzysztof Mętrak - człowiek, który umiał zakręcić zdanie

Henryk Krzeczkowski urodził się jako Herman Gerner 19 kwietnia 1921 roku w Stanisławowie na terenie obecnej Ukrainy. W czasie wojny ewakuował się w głąb Rosji, w Uzbekistanie ożenił się z Irmą Martens, matką Anny German, oraz umożliwił jej po wojnie przyjazd do Polski. Był oficerem wywiadu w Ludowym Wojsku Polskim, później tłumaczem (m.in. Gravesa i Byrona), a także działaczem opozycji demokratycznej, związanym z "Tygodnikiem Powszechnym".

W jakim charakterze Krzeczkowski pracował w latach 40. w ambasadzie polskiej w Kujbyszewie? Jak wytłumaczyć jego błyskawiczną karierę w wojsku - w ciągu kilku lat od stopnia szeregowca do majora? Czym przyciągał do siebie młodych ludzi, z kręgów przede wszystkim konserwatywnych, dla których stał się mistrzem?

Jak podkreślał w audycji Wacław Holewiński, zagadki i niejednoznaczności w życiu Krzeczkowskiego nie powinny jednak przesłonić tego, co - z perspektywy czasu - wydaje się najważniejsze w jego dorobku. Co w polskiej kulturze zostanie na zawsze.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzą: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Wacław Holewiński 

Data emisji: 23.03.2017

Godzina emisji: 21.30

jp/mz