Bunt? Eksperyment? Zmiana świata? Paradoksy awangardy

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 16:00
- Chyba chętniej mówimy o awangardach niż o jednej awangardzie - przypominał dr Jakub Kornhauser w audycji poświęconej trudnemu, jak się okazuje, do jednoznacznego zdefiniowania zjawisku awangardy.
Audio
  • Bunt? Eksperyment? Zmiana świata? Paradoksy awangardy (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Wystawa Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie
Wystawa "Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie"Foto: Tomasz Gzell/PAP

karuzela.jpg
Trzech fenomenalnych anarchistów

Rok 2017 był obchodzony m.in. pod hasłem stulecia awangardy w Polsce. W Dwójce zastanawialiśmy się, czy współcześnie samo pojęcie awangardy potrafimy zrozumieć, co z niej pozostało żywe przez te minione sto lat aż do dziś.

- To jest termin, która ma co najmniej dwie różne definicje - mówił prof. Włodzimierz Bolecki, przywołując zarówno znaczenie szersze ("ogół wszystkich kierunków artystycznych, które określały się lub były określane jako nowa sztuka"), jak i węższe, odnoszące się do zjawisk z 1. poł. XX w.

Prof. Wojciech Kudyba przypominał z kolei, że awangarda to również i teoria sztuki, i zbiór pewnych konwencji. Zaś dr Jakub Kornhauser zaznaczał, że awangarda może też oznaczać po prostu działalność eksperymentalną, antysystemową.

Co łączyło wszystkie nurty awangardowe 1. poł. XX w.? W jakim sensie awangarda stała się już tradycją? Czy każda sztuka, która podejmuje działanie eksperymentalne i ma w sobie element buntu, jest już awangardowa? A może jest tak, że sztuka w samej swojej istocie jest eksperymentem?

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Włodzimierz Bolecki, prof. Wojciech Kudyba i dr Jakub Kornhauser (literaturoznawcy)

Data emisji: 8.02.2018

Godzina emisji: 21.30

jp/mz

Czytaj także

"Miejska rewolta". Nowa sztuka dla nowego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 10:00
W audycji zapraszaliśmy na wystawę w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentującą prace artystów ze środowisk awangardowych II Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń