"Romana Palestra chciano wymazać z pamięci rodaków"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 11:54
- Już przed wojną był kompozytorem znaczącym. Powodami zapomnienia, na które go skazano, była praca w Radiu Wolna Europa. Jego nazwisko wykreślono z książek  – mówił w Dwójce Lech Dzierżanowski, badacz i popularyzator twórczości Romana Palestra.
Audio
  • Roman Palester. Kompozytor wymazany z pamięci rodaków (Album Polski/Dwójka)
Roman Palester urodził się w 1907 r. w Śniatyniu, a zmarł w 1989 w Paryżu
Roman Palester urodził się w 1907 r. w Śniatyniu, a zmarł w 1989 w Paryżu Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/ nac.gov.pl

dyrygent1200.jpg
"Fitelberg to świetny kompozytor, który został genialnym dyrygentem"

Bohaterem audycji "Album Polski" był kompozytor, który od 1947 roku przebywał i tworzył na emigracji we Francji.

- Palester był z tego pokolenia, które w okresie międzywojennym zdobywało wykształcenie i mogło zadebiutować sporą ilością kompozycji. W czasie okupacji bardzo dużo komponował. Na szczęście większość tych utworów ocalała. Dwa lata po wojnie wyjechał do Paryża, a ułatwiła mu to pozycja, którą zawdzięczał kompozycjom do filmów takich, jak "Ulica Graniczna" czy "Zakazane Piosenki" – przypomniał Lech Dzierżanowski.

Od chwili, gdy Roman Palester zaczął pracować dla Radia Wolna Europa, jego utwory przestały być wykonywane w Polsce. – Przygotowując pracę na konferencję naukową natknęłam się na całkowity brak wzmianek o Romanie Palestrze, nawet o tym, co skomponował podczas okupacji. Nie mogłam nawet stwierdzić, czy można go nazwać kompozytorem warszawskim – opowiadała prof. Zofia Helman, biografka kompozytora.

Z jakimi artystami współpracował kompozytor? Jaki dorobek zostawił po sobie? Czy jego twórczość wpisywała się we współczesne mu, najnowsze trendy muzyczne? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Album Polski 

Prowadzi: Beata Stylińska

Goście: prof. Zofia Helman (biografka kompozytora), Lech Dzierżanowski (popularyzator twórczości kompozytora), Jakub Tchorzewski (pianista)

Data emisji: 12.03.2018

Godzina emisji: 21.30

mko/bc

Czytaj także

Jerzy Milian. Pożegnanie wielkiego lidera

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 17:52
Specjalne wydanie "Nokturnu" poświęciliśmy pamięci wybitnego wibrafonisty, aranżera i kompozytora, jednej z najważniejszych postaci w historii polskiego jazzu.
rozwiń zwiń