Wacław Zimpel: Saagara to część mojej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 11:47
- Jak jechałem do Indii to miałem od początku ambicję, żeby stworzyć zespół z muzykami z Indii. Natomiast ostatecznie okazało się to czymś zupełnie innym, niż myślałem, że będzie – opowiadał w Dwójce muzyk.
Audio
Saagara w Studiu Koncertowym PR im W. Lutosławskiego
Saagara w Studiu Koncertowym PR im W. LutosławskiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Wacław Zimpel pierwszy raz pojechał do Indii na zaproszenie Girdhara Udupa, który przedstawił Wacława wielu tamtejszym wybitnym muzykom. Artysta z sentymentem wspomina szczególnie jeden wieczór. - Staliśmy w garażu paląc hinduskie papierosy i pamiętam, jak powiedziałem wtedy chłopakom, że bardzo bym chciał z nimi stworzyć zespół. Wtedy miałem pomysł, żeby to były trzy bębny plus klarnet i nadaswaram, czyli klasyczny obój z południa Indii. Wszystkim bardzo spodobał się ten pomysł - wspomina artysta. 

- Muzycy, którzy tworzą Saagarę stali się częścią mojej rodziny, nasza relacja jest naprawdę bardzo bliska i uwielbiam spędzać z nimi czas, być z nimi w trasie, grać z nimi na jednej scenie. To jest zawsze niesamowite doświadczenie. Jednak muzycznie ten zespół poszedł w taką stronę, o której bym nie pomyślał, jadąc tam pierwszy raz w 2012 roku - podkreślał gość Dwójki.

30 października ubiegłego roku Saagara zagrała na koncercie Dwójki w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Posłuchaj zapisu koncertu

Jak powstawał pierwszy materiał Saagary? W jaki sposób do klasycznych instrumentów dołączyła elektronika? I jakie dalsze plany mają artyści zespołu Saagara? O tym w nagraniu audycji.

 

***

Tytuł audycji: Letnia noc

Prowadził: Jacek Hawryluk

Gość: Wacław Zimpel (klarnecista)

Data emisji: 18.07.2019

Godzina emisji: 23.00

am/pg

Czytaj także

Retrospektywa Popol Vuh

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 11:00
W "Nokturnie" op o pierwszych latach przedsięwzięcia Floriana Fricke, jednej z ważniejszych grup niemieckiej sceny lat 70.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wacław Zimpel i Saagara w koncertowej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 09:00
Pięciu wirtuozów, dwa muzyczne światy i jedna scena. W audycji wysłuchaliśmy retransmisji koncertu indyjsko-polskiego kwartetu Saagara.
rozwiń zwiń