REKLAMA

Kosmiczne dźwięki z Polski i ze świata

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 10:56
W audycji "Letnia noc" krążyliśmy wokół Słońca i Księżyca. 
Audio
Okładka płyty Pole Reports From Space
Okładka płyty "Pole Reports From Space"Foto: materiały prom./Aphelleo (Shutterstock)

Słuchaliśmy muzyki skomponowanej niegdyś przez pioniera radzieckiej elektroniki Edwarda Artemieva do filmu Andrieja Tarkowskiego "Solaris" (wg Stanisława Lema); przypomnieliśmy czasy, kiedy w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia wymyślano kosmiczne brzmienia (muzyka Krzysztofa Pendereckiego do filmu animowanego z 1961 r. "Wycieczka w kosmos"); przekonaliśmy się co po latach - w 2014 r. - stworzyli w tym temacie Mikołaj Laskowski i Jacek Sotomski (duet magnetofofowy Sultan Hagavik) i Marcin Cichy.

Był też "Psychokosmos" Petera Eötvösa z fenomenalną cymbalistką Martą Fabian, a wirtuoz nowoczesnej altówki, Garth Knox zagra "Tre notturni brillanti" Salvatore'a Sciarrino.

***

Tytuł audycji: Letnia noc 

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 22.07.2019

Godzina emisji: 23.00

pg/am

Czytaj także

Bohdan Mazurek. Sekrety eksperymentatora

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 09:35
"Bitą godzinę" spędziliśmy z Iwoną Lindstedt, która opowiadała o związanym ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia kompozytorze, reżyserze dźwięku i pedagogu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studio Eksperymentalne PR. Czarny pokój i brak granic

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 16:10
- To był w historii Studia najważniejszy pokój. Tam właśnie zrodziło się najwięcej utworów, które przeszły do historii - opowiadał prof. Krzysztof Szlifirski o szczególnym miejscu Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
rozwiń zwiń