X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Studio Eksperymentalne PR. Czarny pokój i brak granic

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 16:10
- To był w historii Studia najważniejszy pokój. Tam właśnie zrodziło się najwięcej utworów, które przeszły do historii - opowiadał prof. Krzysztof Szlifirski o szczególnym miejscu Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
Audio
  • Rozmowa o historii Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prasowe

- Czarny pokój narodził się w 1973 roku. Było to pomieszczenie zaprojektowane przez prof. Oskara Hansena. Stworzył on przestrzeń, w której mieli się czuć dobrze kompozytorzy i realizatorzy. Jednym z pomysłów na to miejsce było właśnie pomalowanie ścian i sufitu na czarno. Chodziło o to, by osoby, które wchodziły do tego pomieszczenia, nie widziały granic - tłumaczył prof. Krzysztof Szlifirski.

W jakim sensie reżyser dźwięku był "łącznikiem między kompozytorem a warsztatem technicznym"? Jaki "nowy język" był potrzebny do "eksperymentowania"? I w jakiej mierze Studio Eksperymentalne Polskiego Radia stanowiło "enklawę wolności"? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

"Taśmociął" – opowieść o Eugeniuszu Rudniku>>>

Punktem wyjścia rozmowy o legendarnym radiowym studiu była książka "Czarny pokój i inne pokoje" - pierwsza z serii publikacji poświęconych Studiu Eksperymentalnemu Polskiego Radia, jakie opracowują Fundacja Automatophone wraz z Muzeum Sztuki w Łodzi. Redaktorzy Michał Libera i Michał Mendyk zebrali w tym tomie teksty poświęcone powołaniu do życia Studia (dział "Początki"), relacjom placówki z kompozytorami ("Rozwinięcia"), twórczości w polu muzyki ("Analizy") i interdyscyplinarnym przedsięwzięciom ("Rozszerzenia"), a także rozmowy z: Krzysztofem Szlifirskim, Krzysztofem Knittlem, Ewą Guziołek-Tubelewicz, Barbarą Okoń-Makowską i Tadeuszem Sudnikiem.

***

Prowadzi: Jakub Kukla

Goście: prof. Barbara Okoń-Makowska i prof. Krzysztof Szlifirski

Data emisji: 19.03.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Taśmociął" – opowieść o Eugeniuszu Rudniku

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 13:00
W pierwszą rocznicę śmierci Eugeniusza Rudnika zapraszamy do wysłuchania na reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze poświęconego pionierowi muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohdan Mazurek. Sekrety eksperymentatora

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 09:35
"Bitą godzinę" spędziliśmy z Iwoną Lindstedt, która opowiadała o związanym ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia kompozytorze, reżyserze dźwięku i pedagogu.
rozwiń zwiń