Radość sacrum i profanum

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2010 18:28
Boże Narodzenie i karnawał to temat "Muzycznego turnieju Dwójki" w drugim dniu Nowego Roku. Zapraszają Hanna Maria Giza i Piotr Orawski

Styczeń to Januarius, czyli Janus, rzymski bóg drzwi domu i bram miasta. Przedstawiano go jako bóstwo o dwóch twarzach, zwróconych w tył i w przód, w przeszłość i w przyszłość. Czas grudniowych i styczniowych świąt też taki jest: kieruje nasze myśli ku temu, co było i ku temu, co będzie. Boże Narodzenie i karnawał, czyli radość sacrum i profanum, to temat turnieju Dwójki w drugim dniu Nowego Roku.

Czas, który przeżywamy, oscyluje między tym, co boskie - co w naszej, ludzkiej rzeczywistości nie do końca jest zrozumiałe, bo osadzone w rzeczywistości nadprzyrodzonej albo tym, co Arystoteles nazwał metafizyką - a tym, co ludzkie, co jest jak najbardziej zrozumiałe, choć nie zawsze możliwe do pojęcia dla wielu z nas. Ta oscylacja świętości i świeckości od dawna jest tym, co napędza witalność naszego bytu, naszego życia, naszej egzystencji. I o to u progu Nowego Roku chcemy słuchaczy Dwójki zapytać. O sacrum i profanum świąt Bożego Narodzenia i czasu karnawału.

Jak zwykle, do wygrania interesujące płyty:


/

/

/

 

2 stycznia (niedziela), godz. 12:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolęda jako źródło muzycznych inspiracji

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2010 14:20
- Tradycja kolędowania jest sublimacją całej polskiej kultury słowno-muzycznej, na pozór jednolitej, w rzeczywistości wielokulturowej - twierdził w Słowach po zmroku socjolog Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zrobić z niechcianymi prezentami?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 16:48
Zwierzątko, nieciekawy ciuszek, perfumy, których zapach nam zupełnie nie odpowiada, obraz – nie w tej tonacji, niepasujący do wystroju, kryształy…
rozwiń zwiń