X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jerzy Dybał: mamy złoty czas, jeśli chodzi o polskie głosy operowe

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 14:00
Znany dyrygent i kontrabasista o opowiadał w Dwójce m.in. o swojej współpracy z Filharmonią Wiedeńską i obecnością polskich artystów na wiedeńskich scenach. 
Audio
  • Rozmowa z Jerzym Dybałem (Wieczór operowy/Dwójka)
Gmach Opery Wiedeńskiej
Gmach Opery WiedeńskiejFoto: PAP/JTB/Photoshot.

Z artystą spotkaliśmy się przy okazji wystawienia w Operze Wiedeńskiej "Łucji z Lammermooru", opery tragicznej w stylu bel canto z 1835 roku, z muzyką Gaetana Donizettiego i librettem Salvatora Cammarano, stworzonym na podstawie powieści Waltera Scotta "Narzeczona z Lammermoor". 

Jerzy Dybał, dyrygent, muzyk, dyrektor orkiestry Sinfonietta Cracovia, zagrał w tym wykonaniu partię pierwszego kontrabasu. - Mimo że jest to tradycyjne, klasyczne dzieło w stylu bel canto, wymaga ogromnej cierpliwości. Co zaskakujące, ma w sobie dużo pikanterii i humoru - tłumaczył w rozmowie z Mileną Gąsienicą.

Podzielił się także spojrzeniem na Wiedeń jako stolicę muzykę: - Artyści nadal zabiegają o ty, żeby móc w Wiedniu się pokazać. Prestiż orkiestr oraz festiwali, takich jak Grafeneg, sprawia, że Wiedeń tętni życiem muzycznym. Cały czas obecne są tam spory estetyczne, które znamy z historii muzyki.

Jerzy Dybał potwierdził też, że wiedeńczycy nie są otwarci na nowości: - Panuje tam ogromne przywiązanie do tradycji. Pamiętam, że gdy zaczynałem współpracę w filharmonikami wiedeńskimi, Sibelius był określany jako nowy twórca. Za klasycznych nie uznaje się Schumanna czy Schuberta, nie wspominając o Szymanowskim. Ale cieszy mnie, że coraz więcej muzyki polskiej pojawia się w Wiedniu.

- Jest to zasługa m.in. artystów takich Tomasz Konieczny, Piotr Beczała, Artur Ruciński. Na pewno przeżywamy obecnie złoty czas opery, jeśli chodzi o polskie głosy - stwierdził Dybał.

Z artystą rozmawialiśmy także o szczegółach wystawienia "Łucji z Lammermooru" Donizettiego - rzadkiego połączenia "pikanterii i stylu bel canto", z niecodzienną atrakcją muzyczną, czyli glassharmoniką. 

Więcej o szczegółach tej opery, a także o pozycji Wiednia jak muzycznej stolicy Europy - w nagraniu rozmowy. 

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Gość: Jerzy Dybał (dyrygent, kontrabasista)

Data emisji: 9.02.2019

Godzina emisji: 19.00

Materiał został wyemitowany w audycji Filharmonia Dwójki.

at/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opera "Orfeusz i Eurydyka" w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 14:23
W "Filharmonii Dwójki" wysłuchaliśmy transmisji koncertu z siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
rozwiń zwiń