Pasterz czy cyklop? Posłuchaj Händlowskiej serenaty

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 23:00
W najbliższym "Wieczorze operowym" zapraszamy na retransmisję popularnej "Aci, Galatea e Polifemo” z Kopenhagi. Wśród solistów - uwielbiana przez polską publiczność kontralcistka Sonia Prina.
Audio
Polifem otrzymuje list miłosny of Galatei, fresk z Pompejów, I wiek n.e.
Polifem otrzymuje list miłosny of Galatei, fresk z Pompejów, I wiek n.e. Foto: wikipedia, domena publiczna

- Zwykle gram role męskie. Tym razem wcielam się w postać kobiety, ale kobiety wyjątkowo silnej i odważnej - mówiła Sonia Prina o postaci Galatei z serenaty "Aci, Galatea e Polifemo” Händlapodczas ostatniej edycji festiwalu Wratislavia Cantans. Wówczas śpiewaczce akompaniowała orkiestra Il Giardino Armonico pod batutą Giovanniego Antoniniego. Dosłownie kilka tygodni później Sonia Prina wystąpiła w tej samej serenacie Händla na Festiwalu Operowym w Kopenhadze. Tym razem grał zespół Concerto Copenhagen pod dyrekcją Alfredo Bernardiniego.

"Aci, Galatea e Polifemo” to opowieść o nimfie morskiej Galatei i dwóch zakochanych w niej rywalach: przystojnym pasterzu - Akisie, którego uczucie Galatea odwzajemnia, i cyklopie Polifemie, gotowym zrobić wszystko, by rozdzielić kochanków. Georg Friedrich Händel skomponował popularną serenatę w okresie swojej młodzieńczej podróży po Włoszech, gdzie zyskiwał sławę, przychylność możnych i kolejne zamówienia muzyczne. Jednym z nich była właśnie serenata na wesele wnuczki neapolitańskiej księżnej, czyli "Aci, Galatea e Polifemo”.

Na "Wieczór operowy" Dwójki zaprasza Klaudia Baranowska.

26 października (sobota), godz. 19.00

Czytaj także

Fabio Biondi: z Vivicą zawsze dzielimy się ideami

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 13:18
Gość zakończonego właśnie festiwalu Misteria Paschalia, kierownik zespołu Europa Galante i znakomity skrzypek, mówił w Dwójce m.in. o współpracy z wybitną mezzosopranistką Vivicą Genaux.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zastąpić Händlowskich kastratów?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 14:00
Przy okazji wykonania "Rodelindy" w krakowskim cyklu "Opera Rara" rozmawialiśmy o jednym z najwybitniejszych dzieł barokowego mistrza.
rozwiń zwiń