Fabio Biondi: z Vivicą zawsze dzielimy się ideami

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 13:18
Gość zakończonego właśnie festiwalu Misteria Paschalia, kierownik zespołu Europa Galante i znakomity skrzypek, mówił w Dwójce m.in. o współpracy z wybitną mezzosopranistką Vivicą Genaux.
Audio
  • O programie ostatniego koncertu tegorocznych Misteriów Paschaliów Marcin Majchrowski rozmawia z Fabio Biondim i Vivicą Genaux (Dwójka/Filharmonia Dwójki)
Vivica Genaux i Fabio Biondi podczas koncertu 31 marca br. (festiwal Misteria Paschalia)
Vivica Genaux i Fabio Biondi podczas koncertu 31 marca br. (festiwal Misteria Paschalia)Foto: Grzegorz Ziemiański, www.fotohuta.pl

Fabio Biondi, jak podkreślał, uważa Vivicę Genaux za wielką artystkę nie tylko ze względu na jej talent. – Vivica nigdy nie jest zmęczona, stale ma ochotę na jeszcze więcej prób. Poza tym: zawsze chce współpracować przy tworzeniu programu – opowiadał. Jego zdaniem, Vivica Genaux nigdy nie narzuca własnej wizji dzieła. – Praca z nią jest spotkaniem, czego rzadko można doświadczyć w kontakcie z innymi solistami. Zazwyczaj pragną oni decydować o każdym szczególe wykonania, w rezultacie otrzymujemy coś raczej ubogiego… – twierdził Fabio Biondi.

Kierownik zespołu Europa Galante przybliżał też sylwetkę mało już dziś znanego kompozytora Francesca Geminianiego. Jak twierdził, w swej własnej ojczyźnie, czyli we Włoszech, artysta ten nie cieszył się uznaniem. – Rodacy krytykowali go nawet po jego wyjeździe do Anglii, gdzie jego udziałem stał się wielki rozgłos. Krążyły plotki, że nieustannie "odgrzewa kotlety”. Istotnie, nie był twórcą bardzo płodnym; przez większą część kariery wznawiał wydania tych samych kompozycji – opowiadał gość Misteriów Paschaliów, dodając, że Geminiani był przede wszystkim wspaniałym skrzypkiem.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Fabio Biondim, jak również wypowiedzi Viviki Genaux. Z artystami rozmawiał Marcin Majchrowski.

Czytaj także

"Dar z nieba"! Odnaleziono rękopis Vivaldiego

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 17:13
W 1714 roku ta opera była przebojem w Wenecji; później została zapomniana. Eksperci nazywają jej odkrycie "sensacją w świecie opery barokowej" - pisze "Guardian".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Misteria Paschalia 2013: Polacy wracają do Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 14:00
Capella Cracoviensis, Krystian Adam Krzeszowiak i ... Mikołaj Kopernik to tylko niektóre z polskich gwiazd festiwalu Misteria Paschalia. Z okazji dziesięciolecia imprezy dyrektor Filip Berkowicz rozprawia się z krytyką i zapowiada zmiany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka na Triduum Paschalne i Święta Wielkiej Nocy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 13:00
Bachowska Pasja Janowa i Oratorium Wielkanocne lipskiego kantora w najlepszych wykonaniach to tylko dwie z licznych muzycznych propozycji, jakie Dwójka przygotowała na najbliższe dni. W święta pamiętamy o miłośnikach muzyki sakralnej i świeckiej, dawnej i modernistycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chirstophe Rousset: Włosi żyją blisko Matki Boskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 18:00
Świadczy o tym popularność tematu "Stabat Mater" w tamtejszej muzyce barkowej, ale też... słynne zawołanie "Mamma mia". Znakomity francuski klawesynista i dyrygent rozmawiał z Magdaleną Łoś w przerwie koncertu na Misteria Paschalia.
rozwiń zwiń