Teatr pod piórem Jerzego Koeniga

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 09:00
"Chcemy tego czy nie, musimy nauczyć się robić teatr zwykły w czasach nijakich.”– pisał Jerzy Koenig, jeden z najważniejszych powojennych krytyków teatralnych. W "Sezonie na Dwójkę" omówiliśmy jego najważniejsze teksty zebrane w książce "Kto ma mieć pomysły".
Audio
  • Teatr pod piórem Jerzego Koeniga (Sezon na Dwójkę)
fragment okładki książki Jerzego Koeniga Kto ma mieć pomysły?
fragment okładki książki Jerzego Koeniga "Kto ma mieć pomysły?"Foto: materiały promocyjne Instytutu Książki

Znalazły się w niej teksty, które Jerzy Koenig pisał w latach 1978–2008. To pasjonujący komentarz do losów teatru polskiego w ostatnim półwieczu.

O publikacji tej dyskutowali: Wanda Zwinogrodzka, wieloletnia szefowa Teatru TVP, Janusz Majcherek, krytyk teatralny oraz Paweł Płoski, autor opracowania książki Jerzego Koeniga.

Audycję przygotował Jacek Wakar.

bch

Zobacz więcej na temat: TEATR
Czytaj także

Jerzy Skarżyński - wytłumaczyć postać kostiumem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 18:00
- W kształcie plastycznym chciałem wymyślić dla bohaterów wiarygodne zaplecze oraz miejsce antropologiczne, geograficzne i obyczajowe - wspominał Jerzy Skarżyński pracę na planie "Rękopisu znalezionego w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystyna Janda: repertuar Hübnera miał w sobie "coś z ryb"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 08:50
- Był szlachetny, zimny, skandynawski. Nawet jeśli to był literacki wybór na niższym poziomie, to uszlachetniony, bardzo często tłumaczony na nowo - podkreślała Krystyna Janda, wspominając na antenie Dwójki zmarłego 25 lat temu Zygmunta Hübnera, wielkiego reżysera, aktora, pisarza i pedagoga.
rozwiń zwiń