Alaryk – tajemniczy barbarzyńca

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2010 07:28
Rozmowa o zdobyciu Rzymu w 410 roku, o zmierzchu starego świata i o nietuzinkowym wodzu.
Audio

24 sierpnia minęła 1600 rocznica zdobycia Rzymu przez Wizygotów (410 r .). Król Alaryk był pierwszym wodzem plemion germańskich, który wkroczył do stolicy zachodniego cesarstwa. Wydarzenie to uczyniliśmy punktem wyjścia do opowieści o zmierzchu świata starożytnego. Mówili o tym goście Katarzyny Kobyleckiej – historycy: prof. Ewa Wipszycka i dr Paweł Żmudzki.

Już na samym początku audycji okazało się, że tak naprawdę Alaryk nie zdobył Rzymu, a po prostu do miasta wszedł...

 

Nasi goście opowiadali o etnogenezie Gotów, o tradycji gockiego przebywania w Italii (zdobywcy Rzymu nie byli przybyszami znikąd - Wizygoci zostawali często najemnikami w rzymskiej armii), jak również o stosunku Rzymian do Alaryka, który już wcześniej negocjował z cesarstwem, wysuwając liczne żądania.

Alaryk, jak się okazuje, nie był dzikim barbarzyńcą pragnącym rzezi Wieczego Miasta. Źródła historyczne skąpią nam informacji na temat jego postaci, ale to, co wiemy, przeczy stereotypowi "niszczyciela cywilizacji" (przypomnijmy choćby, że wódz Wizygotów był arianinem).

 

 

Autorka audycji zapytała swoich gości również o tajemniczą śmierć Alaryka (kilka miesięcy po zdobyciu Rzymu zapadł na bliżej nam nieznaną chorobę i zmarł) oraz o legendę związaną z pochówkiem wodza Wizygotów (pochowano go ponoć, wraz ze skarbami, w wysuszonym na tę okolioczność korycie rzeki Busento).

W audycji uczestniczyli także słuchacze, dzwoniąc i zadając pytania naszym gościom: o katolicyzm Gotów, o świadomość wśród Gotów ich północnego pochodzenia, o języku germańskim, o zdobyciu Gotów przez Arabów.

Na koniec próbowano odpowiedzieć na pytanie zasadnicze, patronujące obecnym w audycji rozważaniom: czy rok 410 był w istocie początkiem końca cesarstwa rzymskiego, początkiem zmierzchu epoki?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

 


Zobacz więcej na temat: Rzym

Czytaj także

Kształty przestrzeni: Historia świątyni

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2008 16:05
Historia świątyni: starożytna Grecja i Rzym
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdobycie Rzymu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2008 17:17
Na początku V wieku po Chrystusie Rzym, choć formalnie nie było już stolicą Cesarstwa, wciąż pozostawał prawdziwym centrum kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrabowane skarby

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2008 11:12
Gdzie znajduje się grób króla barbarzyńców, który podbił Rzym i jaką część ze zrabowanych bogactw zawiera?
rozwiń zwiń