X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W Radiu mogłam być i wiedźmą, i dobrą matką

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 12:02
Teresa Lipowska – laureatka tegorocznego Wielkiego Splendora – wspomina swoją teatralno-radiową drogę artystyczną. W "Sezonie na Dwójkę" z aktorką rozmawiał Tomasz Mościcki.
Audio
  • T. Lipowska o przyznaniu jej nagrody Wielkiego Splendora
  • T. Lipowska o szkole teatralnej, muzycznej i... medycznej
  • T. Lipowska o pracy w Teatrze Polskiego Radia
  • T. Lipowska o współpracy z wybitnymi reżyserami radiowymi
  • T. Lipowska o początkach pracy z "Dudkiem"
  • T. Lipowska o rożnorodności swoich radiowych ról

– Opuściłam torebkę, rozlałam kawę, rozpłakałam się - mówiła Teresa Lipowska o swej reakcji na wieść o przyznaniu jej nagrody Wielkiego Splendora. – Ten 6 grudnia przyniósł mi najpiękniejszy upominek mikołajkowy, jaki kiedykolwiek dostałam – przyznała aktorka, podkreślając, jak ważne jest dla niej wyróżnienie właśnie od Teatru Polskiego Radia.

Gdyby nie to, że tegoroczna laureatka zdała za pierwszym razem do szkoły aktorskiej, zostałaby być może... lekarzem. Takie przynajmniej miała plany: złożyć podanie o przyjęcie na Akademię Medyczną. Była jednak Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Łodzi, a także szkoła muzyczna, choć początki ćwiczeń na pianinie nie należały, dla żywotnej, pełnej energii dziewczynki, do rzeczy najłatwiejszych.

– To były magiczne czasy – wspominała Teresa Lipowska swą pracę w Teatrze Polskiego Radia. – Najcudowniejsze było to – podkreślała – że nasi, wymagający przecież, reżyserzy dawali nam ogromną wolność naszej wyobraźni. Były próby, reżyserskie sugestie i uwagi, ale później zostawało się sam na sam z mikrofonem.

W rozmowie z Tomaszem Mościckim Teresa Lipowska przywołała również swój debiut (przeprowadzony pod okiem wielkiej przedwojennej aktorki Ireny Grywińskiej-Adwentowicz) oraz współpracę ze znakomitymi, ważnymi na jej drodze artystycznej reżyserami. O pracy z Jerzym Rakowieckim – dyrektorem i kierownikiem artystycznym warszawskiego Teatru Ludowego – mówiła: grałam u niego wszystko, od kapusty po szekspirowską Tytanię. O Zbigniewie Kopalce: przeuroczy, niezwykle umuzykalniony człowiek. Teresa Lipowska, przez wiele lat związana z kabaretem "Dudek", wspominała również, nieco anegdotycznie, w jakich okolicznościach Edward Dziewoński przyjął ją do swego kabaretu.

– W Radiu grałam bardzo różne postacie: wiedźmy grałam i czarownice, i dobre matki, i subretki – mówiła aktorka. – W teatrze udało mi się mniej zagrać złych charakterów, a to jest ciekawsze: że się gra trochę wbrew sobie. Zagranie czegoś wbrew sobie jest wyzwaniem, a tych wyzwań filmowo-telewizyjnych miałam minimalnie – przyznała laureatka tegorocznego Wielkiego Splendora.


Aby wysłuchać fragmentów rozmowy, wystarczy kliknąć ikonki dźwięków w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzień wielkich nagród

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 11:36
"Splendory" Teatru Polskiego Radia, finał Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus" oraz "Złote" Żaby na "Plus Camerimage" .
rozwiń zwiń