"Biała Maria" i inne historie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 18:48
W audycji z cyklu "Co słychać w literaturze?" porozmawiamy – jak zwykle – o nowych, godnych polecenia książkach. Zapraszamy w środę o 18.00.
Audio
  • Rozmowa z Małgorzatą Łukasiewicz o jej książce "Jak być artystą na przykładzie Thomasa Manna"
  • Rozmowa z Pawłem Czapczykiem – autorem książki "Portret humanisty. Zygmunt Kubiak w kręgu eseistyki, mitologii i krytyki kultury"

Rozmowa z Hanną Krall o jej książce "Biała Maria".

Akcja książki rozgrywa się na przestrzeni całego XX wieku. Na tle skomplikowanych i niejednoznacznych losów bohaterów - Polaków, Żydów, Niemców i Rosjan - autorka pokazuje, że przedmioty niekiedy trwają dłużej niż pamięć o ludziach, którzy ich używali.
Tytuł "Biała Maria" przywołuje nazwę jednego z najbardziej znanych serwisów porcelanowych zaprojektowanych przez samego Filipa Rosenthala, który śnieżnobiałą zastawę ochrzcił imieniem swojej żony - Marii. Taki serwis sprzedała jednej z bohaterek książki uciekająca z Pomorza w 1945 roku Niemka za połeć słoniny. Biała Maria to także nazwa marmuru, z którego wykonano nagrobek jednej z występujących w powieści postaci. (IAR/PAP)

O rozmowie zobacz więcej TU

Rozmowa z Małgorzatą Łukasiewicz o jej książce "Jak być artystą na przykładzie Thomasa Manna".

Wybitna tłumaczka i eseistka wraca raz jeszcze do lektury trzech najsłynniejszych dzieł Thomasa Manna: Buddenbrooków, Czarodziejskiej góry i Doktora Faustusa. Idąc oryginalnym tropem, autorka analizuje poglądy Manna na niemiecką i europejską kulturę, odkrywa przed nami tajemnice jego warsztatu i zaszyfrowany w powieściach wizerunek wielkiego pisarza.

Rozmowa z Pawłem Czapczykiem – autorem książki "Portret humanisty. Zygmunt Kubiak w kręgu eseistyki, mitologii i krytyki kultury".

O książce zobacz więcej TU.

Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Aby wysłuchać rozmów, wystarczy kliknąć w odpowiednie ikony dźwięków w ramce Posłuchaj po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czarne obrazy z życia mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 17:37
Nowa powieść Jacka Dehnela, twórczość amerykańskiego prozaika Cormaca McCarthy'ego oraz wydarzenia związane z 80. rocznicą urodzin Thomasa Bernharda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chrystus z gdańskiej stoczni

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 16:20
Stefan Chwin opowiada o swojej nowej – jednocześnie gdańskiej i bardzo uniwersalnej – powieści "Panna Ferbelin".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia nieuleczalnego opętania

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 01:04
- Sprawiłem sobie porządny księgozbiór do pracy i do harców, fotel do siedzenia i myślenia oraz koty - na wszelki wypadek pięć - powiedział pewien tajemniczy gość Dwójki.
rozwiń zwiń