Polskie Radio
Section05
Palestyna

Kryzys Unii Europejskiej już się skończył?

- Mam wątpliwości co do stwierdzenia, że Unia Europejska jest w takim ciężkim kryzysie. Najtrudniejsze lata ma już chyba za sobą. Od 2014 roku trwa ożywienie gospodarcze - mówił w audycji "Więcej świata" dr hab. Sebastian Płóciennik (Polski Instytut Spraw międzynarodowych). Komentował słowa Mateusza Morawieckiego z expose, który mówił m.in. o kryzysie UE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska strefa euro Bliski Wschód Izrael Jerozolima Palestyna Niemcy Francja Emmanuel Macron Wojna w Syrii Grzegorz Ślubowski Adam Balcer

"Świat arabski zmęczony jest już sprawą Palestyny"

Od trzech dni niezadowoleni z decyzji Donalda Trumpa Arabowie wychodzą na ulice miast. Dochodzi do starć z policją i wojskiem. W ostrzałach prowadzonych przez Izrael w Strefie Gazy zginęły od czwartku cztery osoby, a w sumie na wszystkich terenach palestyńskich rannych zostało ponad 300 osób. O napiętej sytuacji na Zachodnim Brzegu mówiła w audycji „Świat w Powiększeniu” dr Agnieszka Bryc.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Jerozolima Agnieszka Bryc Palestyna Autonomia Palestyńska USA Donald Trump

"USA wrzuciły Kartę Narodów Zjednoczonych do kosza"

Liga Arabska skrytykowała Stany Zjednoczone za uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela. Zaapelowała do Waszyngtonu o cofnięcie tej decyzji. Niezadowoleni z decyzji Donalda Trumpa Arabowie wychodzą na ulice miast. Dochodzi do starć z policją i wojskiem. Od czwartku zginęły cztery osoby, a rannych zostało ponad 300. O konsekwencjach uznania Jerozolimy za stolicę Izraela przez USA mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Szewko, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych ds. Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Donald Trump Palestyna Jerozolima ŚWIAT

Jedna ofiara i 217 rannych po protestach w Palestynie

Jedna osoba nie żyje, a co najmniej 217 zostało rannych - to najnowszy bilans starć na terenach palestyńskich. W miastach na Zachodnim Brzegu tysiące osób wyszły na ulice w proteście przeciwko ostatniej decyzji Donalda Trumpa. Prezydent Stanów Zjednoczonych uznał Jerozolimę za stolicę Izraela. Palestyńczycy protestują, bo uznają miasto za stolicę swojego przyszłego państwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Palestyna Jerozolima Donald Trump Stany Zjednoczone

Lider Hamasu wzywa do „nowej intifady”

Przywódca radykalnej palestyńskiej organizacji Hamas Ismail Hanije wezwał w czwartek do „nowej intifady”, czyli palestyńskiego powstania przeciwko Izraelowi. Apel nastąpił dzień po ogłoszeniu przez prezydenta Donalda Trumpa, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. O decyzji prezydenta USA mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista dr Marek Kawa z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka.
Zobacz więcej na temat:  Hamas Palestyna Donald Trump Jerozolima Tel Aviv Bliski Wschód USA