Polskie Radio
Section05
Palestyna

PR24 Co dalej ze Strefą Gazy? Wojnarowicz o pacie w stosunkach izraelsko-palestyńskich

- Po 7 października znaczna część izraelskiego społeczeństwa obstawia scenariusz separacji, utrzymania pewnego status quo, na pewno nie "nagrodzenia" strony palestyńskiej niepodległym państwem. To właśnie powtarza premier Netanjahu ze swoim gabinetem, że ostro będzie się przedstawiał formom uznania niepodległej Palestyny - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wojnarowicz (PISM).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Palestyna Izrael Hamas Bliski Wschód konflikt w Strefie Gazy ŚWIAT Paweł Zieliński

Trybunał w Hadze odrzucił wniosek RPA. "Izrael ma stosować zasądzone środki"

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości odrzucił wniosek Republiki Południowej Afryki o wywarcie większej presji prawnej na Izrael, aby wstrzymał groźbę ofensywy w Rafah. Izrael zapowiedział uderzenie w miejscowość, twierdząc, że ukrywają się tam siły Hamasu. W mieście, gdzie znajduje się jedyne przejście graniczne z Egiptem, chroni się obecnie połowa z prawie dwóch i pół miliona mieszkańców enklawy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód MTS Haga Republika Południowej Afryki RPA Izrael Palestyna Hamas Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy

Izrael uderzył na południu Strefy Gazy. Palestyńczycy mówią o dziesiątkach ofiar

Armia izraelska poinformował, że w nocy z niedzieli na poniedziałek dokonała "serii uderzeń na obiekty terrorystów" w południowej części Strefy Gazy, które "zostały już zakończone" Nie podano bliższych szczegółów. Jak podał resort zdrowia Strefy Gazy, w nocnych nalotach na Rafah zginęły co najmniej 52 osoby.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hamas Izrael atak Hamasu na Izrael Strefa Gazy Bliski Wschód Palestyna

Sieć tuneli i baza dowodzenia pod siedzibą UNRWA w Gazie. Izrael chce dymisji szefa agencji ONZ

Siły Obronne Izraela (IDF) poinformowały w sobotę, że odkryły w Gazie sieć tuneli Hamasu o długości setek metrów. Częściowo przebiegają one pod siedzibą Agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA). Według Tel Awiwu to kolejny dowód na wykorzystywanie przez Hamas pracowników ONZ do ataku na Izrael. Wcześniej agencji zarzucono, że część jej pracowników brała udział w ataku na Izrael.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael ONZ Hamas konflikt w Strefie Gazy Strefa Gazy Palestyna