Hanna Krall: Jestem tylko protokolantką!

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 12:37
- Trzeba czuć wdzięczność, zostałam dopuszczona do tajemnicy – mówi Hanna Krall o swoich bohaterach, ludziach, których losy opisuje.
Audio

W literackim "Sezonie na Dwójkę" Dorota Gacek rozmawiała z Hanną Krall, a punktem wyjścia była najnowsza książka w dorobku reporterki: "Biała Maria".

"Biała Maria" to nazwa bardzo pięknego serwisu porcelanowego Rosenthala. Autorka śledzi losy zastawy, przechodzącej z rąk do rąk, aż po moment, gdy ostatnia właścicielka sprzedaje "Białą Marię", aby uzyskać fundusze na wystawienie marmurowego nagrobka dla swego męża. Biały marmur znany jest pod nazwą... "Biała Marianna".

W rozmowie z Dwójką Hanna Krall opowiadała też o swojej wieloletniej przyjaźni z Krzysztofem Kieślowskim:

- Z Krzysztofem przyjaźniliśmy się przez dwadzieścia parę lat. Zaczynaliśmy od tego samego: on od dokumentów, ja od reportaży. Opowiadaliśmy o tym samym świecie, z którego staraliśmy się wyrwać, bo był to świat bez formatu, nudny. Baliśmy się tej nudy, ale to ona nas do siebie zbliżała. Pomagaliśmy sobie - podkreślała pisarka.

Jednym z wyjątkowych wątków "Białej Marii" jest rozmowa z archiwistką. Na ogół reporterzy nie zadają pytań ludziom, którzy podają im dokumenty. Tymczasem historia archiwistki okazała się równie ciekawa i niezwykła, co opowieści zamrożone w dokumentach.

- Mam poczucie, że ta książka nie jest skończona i nigdy nie będzie. Nadal będę podążać za moimi bohaterami i śledzić ich losy - mówi Hanna Krall.

Aby posłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: Dorota Gacek Hanna Krall
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Nogaś o "Białej Marii" Hanny Krall

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 19:52
- To piękna i mądra książka. Napisana prawdziwie po mistrzowsku. Bez zbędnego słowa, prostymi zdaniami - pisze dziennikarz Trójki w recenzji dla kultura.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Biała Maria" i inne historie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 18:48
W audycji z cyklu "Co słychać w literaturze?" porozmawiamy – jak zwykle – o nowych, godnych polecenia książkach. Zapraszamy w środę o 18.00.
rozwiń zwiń