Sekrety odkrywane z dnia na dzień

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 11:58
Z jednej strony: swoisty ekshibicjonizm, wyznania, których nie znajdziemy w żadnym oficjalnym tekście, szczerość aż do bólu. Z drugiej: literackie kreacje, maski i pozory. Czym są dzienniki i dlaczego tak chętnie je czytamy?
Audio

Trzeci, ostatni tom "Dzienników" Jarosława Iwaszkiewicza, "Dziennik" Julii Hartwig, kolejny tom "Dzienników" Jana Józefa Szczepańskiego, pierwszy tom "Dzienników" Jerzego Zawieyskiego – patrząc na ostatni rok, wydaje się, że dziennik ma się w literaturze polskiej całkiem dobrze. Potwierdzają to wcześniejsze, jakże ważne publikacje: zapiski Edwarda Stachury, Józefa Czapskiego, Zygmunta Mycielskiego, Anny Kowalskiej, Andrzeja Kijowskiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Witolda Gombrowicza, Andrzeja Bobkowskiego, Zofii Nałkowskiej, Henryka Elzenberga, Jana Lechonia czy Marii Dąbrowskiej. Teksty te – rozpostarte pomiędzy, charakterystycznymi dla tego gatunku, biegunami wyznania (zakładanej szczerości, dokumentu życia intymnego) i świadectwa (opisu rzeczywistości, dokumentu miejsca i czasu) – są tak różne, jak różni byli ich autorzy i strategie, które obrali.    

– Sezon na dzienniki w Polsce trwa nadal – mówił w Dwójce Wiesław Uchański, prezes wydawnictwa Iskry, które opublikowało w ostatnich latach wiele ważnych literackich diariuszy. Szef Iskier zastanawiał się nad przyczynami niesłabnącego zainteresowania czytelników dziennikami (zniesienie cenzury tej oficjalniej, ale i zmiany obyczajowe, pozwalające na pokazanie tego, co wcześniej prywatne, ukryte), przyznał się jednak do tego, że czasem trudno zrozumieć postawy odbiorców. – Dlaczego dziennik Anny Kowalskiej, zapomniane dziś pisarki, znanej przede wszystkim z jej relacji z Dąbrowską, sprzedawały się o wiele lepiej niż – bardzo dobrze oceniane przez krytyków – zapiski Zygmunta Mycielskiego? – zastanawiał się Wiesław Uchański. Opowiadał również m.in. dlaczego w pierwszym wydaniu dziennika Kisiela nie było indeksu nazwisk. Jak się okazało, miało to swoje uzasadnienie…

O swoich spotkaniach z dziennikami mówili w naszej audycji również Tadeusz Górny, Zofia Kucówna, Czesław Apiecionek i Grzegorz Gauden oraz słuchacze. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Zapraszamy również na niedzielny "Tygodnik literacki" (22.01, godz. 11.40), w którym o nowo wydanym trzecim tomie "Dzienników" Jarosława Iwaszkiewicza (wyd. Czytelnik) mówić będą Iwona Smolka, Tomasz Burek i Piotr Matywiecki. Zapis tej rozmowy wraz z artykułem o tej ważnej publikacji – na naszej stronie.

 

jp

Czytaj także

Miłosz kochał Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 11:12
Ukazała się właśnie książka zawierająca korespondencję między Miłoszem a Iwaszkiewiczem. Publikacja w niezwykle przejmujący sposób pokazuje wielostronny portret wielkich twórców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy dziennik Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 12:27
Dziś ukazuje się trzeci, ostatni tom "Dzienników" Jarosława Iwaszkiewicza. Jak pokazały tomy wcześniejsze – te zapiski to jedno z najważniejszych dzieł pisarza.
rozwiń zwiń