REKLAMA

Biblioteka teatromana

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 12:00
Zapraszamy na rozmowę o niedawno wydanych książkach poświęconych twórcom teatru i dramatu.
Audio

W ostatnim kwartale ubiegłego roku ukazało się wiele interesujących teatralnych publikacji, o których w naszej audycji mówiły: Dorota Buchwald z Instytutu Teatralnego (o albumie "Tadeusz Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja" wydanym przez Wrocławski Teatr Współczesny) i Małgorzata Grzegorzewska (o książce wydanej przez Instytut Teatralny "Poetyka kulturowa polskiego Szekspira", złożonej z esejów m.in. Grzegorza Niziołka, Dariusza Kosińskiego i Małgorzaty Sugiery).  

Z kolei bogato ilustrowaną publikację "Dramat i komedia Teatrów Warszawskich 1868-1880 " (czyli czasy słynnej w dziejach polskiego teatru "epoki gwiazd") omówiła jej autorka – Agnieszka Wanicka. Paradoksalnie, rzecz wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego dotyczy Warszawy.

Natomiast o książce "Maska twarzy. Twórczość dramatyczna Stanisława Grochowiaka", wydanej przez Księgarnię Akademicką w serii: Interpretacje dramatu, mówiła jej autorka – Anna Róża Burzyńska. Publikacja ta zawiera fragmenty nieznanych nam, niepublikowanych tekstów, które ocalały w notatnikach poety i dramaturga, bo tak głównie siebie postrzegał autor wielu słuchowisk, (mimo iż pisał także powieści, teksty piosenek i scenariusze widowisk telewizyjnych).

Audycję przygotowały Iwona Malinowska i Bogumiła Prządka.

Czytaj także

Wiedeń snobów i megalomanów

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2011 00:13
"Wycinka", skandalizująca powieść Thomasa Bernharda, była przez pewien czas objęta w Austrii zakazem rozpowszechniania.
rozwiń zwiń