X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Szczepkowski - aktor poszukujący

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 10:13
- Często powtarzał dewizę: "Aktorem się jest, artystą się bywa". To był zimny prysznic na nasze rozpalone studenckie głowy – wspomina prof. Barbara Osterloff. Właśnie minęło 15 lat od śmierci Andrzeja Szczepkowskiego.
Audio

Aktor, reżyser, polityk, pedagog, postać ważna dla kręgów towarzyskich Warszawy, przetrwał nie tylko w nagraniach archiwalnych, ale i we wspomnieniach. Pozostawił je wyłącznie dobre i ciepłe.

- Dla mnie był starszym kolegą, profesorem warszawskiej Akademii Teatralnej – mówiła prof. Barbara Osterloff. – Andrzej Szczepkowski należał do tych pedagogów, którzy swoich studentów traktowali jak ludzi dorosłych, w sposób niesłychanie serdeczny. A przy tym uwalniał od stresu, zwłaszcza w toku przygotowań do egzaminu. Miał swoje upodobania, bardzo lubił pracować nad klasyką: Fredrą, Molierem… Świetnie się w niej czuł, umiał pokazać jak odnaleźć miarę wiersza, sposób interpretacji.

Potrafił pięknie różnicować sposoby mówienia tekstu w zależności od jego charakteru i odbiorcy, z którym Szczepkowski nawiązywał znakomity kontakt. Zachowane w teatralnych archiwach fotografie ukazują zaskakująco różnorodną galerię postaci.

- W filmie również grał bardzo różne role: Mąckiego w "Żołnierzu królowej Madagaskaru", Czarnego Rafała w "Hsitorii żółtej ciżemki", Stanisława Ignacego Witkiewicza w "Mansardzie", Jana Heweliusza w "Panience z okienka"… - podkreśłił redaktor Andrzej Kołodyński.

Andzej Szczepkowski łączył aktorstwo z misją społeczną. Począwszy od lat 60. Angażował się coraz mocniej w życie polityczne kraju. Był członkiem, a później wiceprezesem Związku Artystów Scen Polskich. Podczas stanu wojennego został jednym z inicjatorów aktorskiego bojkotu i włączył się w nurt występów w kościołach.

W teatralnym "Sezonie na Dwójkę" goście Tomasza Mościckiego - profesor Barbara Osterloff i redAktor Andrzdej Kołodyński - opowiadali o Andrzeju Szczepkowskim: jego najważniejszych rolach teatralnych i filmowych, zaangażowaniu w życie publiczne, postawie wobec władzy, a także o zamiłowaniu do radia, muzyki i śpiewu. W audycji wykorzystano wypowiedzi artysty z różnych lat oraz wspomnienia córki, Joanny Szczepkowskiej.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieczysław Czechowicz - aktor prawdziwy

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 13:13
20 lat temu zmarł Mieczysław Czechowicz, jeden z najbardziej lubianych aktorów polskiej sceny, obdarzony niepospolitym wdziękiem i wspaniałym głosem, który, dzięki "Misiowi Uszatkowi" towarzyszył w dzieciństwie większości Polaków.
rozwiń zwiń