Starski: zbudować Londyn w Pradze? To jest dopiero frajda!

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 18:00
- Scenograf, który nie buduje scenografii jest człowiekiem niespełnionym. Takie konstruowanie jest dopiero sprawdzianem zawodowych możliwości - mówił w Dwójce wybitny fachowiec w tej dziedzinie Allan Starski.
Audio
  • Allan Starski zdradza tajniki pracy scenografa (Sezon na Dwójkę)
Allan Starski
Allan Starski Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Po wielu latach kariery wypełnionej sukcesami, że wspomnijmy tu Oscara za scenografię do filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera" Allan Starski postanowił podzielić się tajnikami swojej pracy. Zdobyte na planach takich filmów jak "Człowiek z marmuru", "Panny z Wilka", czy "Olivier Twist" doświadczenia opisał w książce "Scenografia". O publikacji tej Starski opowiadał w rozmowie z Anną Fuksiewicz.

- Chciałem pokazać przepis na przygotowanie filmu przez scenografa, krok po kroku - mówił gość "Sezonu na Dwójkę". - W tej chwili w Polsce jest trend robienia filmów szybko, w sposób niezbyt skomplikowany scenograficznie, z małymi ekipami. Nie można się przy nich wiele nauczyć, dlatego w książce skupiłem się na takich filmach, które wymagały starannego przygotowania scenograficznego - opowiadał.

Swoją publikacją Allan Starski polecał przede wszystkim tym, którzy lubią kino i których ciekawi sposób jego powstawania. Podkreślał, że dobry scenograf jest artystą i rzemieślnikiem zarazem. Musi mieć wizję, ale musi też wiedzieć, jak ją zrealizować.

- "W smudze cienia" Andrzeja Wajdy jest taka scena, gdy bohater idzie najpierw przez most, i to kręciliśmy w Bangkoku, później idzie dekoracją zbudowaną w Bułgarii, a później dociera do dekoracji zbudowanej już w Konstancinie, to wszystko połączyliśmy w jedną scenę. Takie momenty to cały urok filmu - dodawał Allan Starski.

Książka "Scenografia" obfituje w wiele anegdot i refleksji m.in. na temat współpracy z tak wybitnymi reżyserami jak Agnieszka Holland, Roman Polański, Steven Spielberg, czy Andrzej Wajda. O tym, co ostatni z wymienionych twórców sądzi na temat swojej długoletniej współpracy z  Allanem Starskim (m.in. "Człowiek z marmuru", "Panny z Wilka", "Korczak", "Danton" i "Pan Tadeusz"), dowiedzieć się można z nagrania audycji "Sezon na Dwójkę".

Audycję przygotowała Anna Fuksiewicz.

Zobacz więcej na temat: FILM

Czytaj także

Zobaczyć Felliniego i umrzeć

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 09:41
- W książce "1001 filmów, które powinieneś zobaczyć przed śmiercią" jest 7 filmów Felliniego. To prawdziwy rekord - mówił w Dwójce krytyk filmowy Andrzej Kołodyński. Dziś mija 20. rocznica śmierci genialnego włoskiego reżysera
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patrice Chereau był "prorokiem" nie tylko we własnym kraju

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 20:59
- Francja go kochała. To rzadkie w przypadku artysty, który odniósł międzynarodowy sukces. Nigdy nie spotkałem się tam z żadną ostrą krytyką, zdradzają niechęć do Chereau - mówił Piotr Kamiński o słynnym francuskim reżyserze, aktorze i scenarzyście, który zmarł na początku października tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mike Leigh: lubię moje filmy

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 10:00
- Wielu reżyserów czuje niechęć do swoich dzieł. Ja robię tylko takie filmy, pod którymi naprawdę mogę się podpisać - mówił w Dwójce Mike Leigh, brytyjski twórca kina autorskiego.
rozwiń zwiń