Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2010 16:05
Wywiad o życiu z książkami, autobiografia noblistki, przepustka do piekła i kryminał.
Audio


1. Adam Wiedemann, współautor rozmów z Henrykiem Berezą, opowiadał o książce Końcówki – Henryk Bereza mówi.

Końcówki – Henryk Bereza mówi to nowo wydany wywiad-rzeka z legendarnym redaktorem miesięcznika "Twórczość", jednym z najważniejszych polskich krytyków literackich XX wieku. Adam Wiedemann mówił o genezie tej książki (czytanie snów), a przede wszystkim o materii samego wywiadu: epizody biografii, portrety literatów, których krytyk poznał, z którymi się przyjaźnił, refleksje o książkach i ich czytaniu, o polskim życiu literackim, o roli krytyka. Szczególną uwagę poświęcono postaci niezwykle ważnej dla Henryka Berezy - Markowi Hłasce (wysłuchaliśmy fragmenty wspomnień badacza o tym pisarzu), tematem rozmowy był również Jarosław Iwaszkiewicz.

/

 

 

 

2. Tadeusz Nyczek zrecenzował autobiografię Doris Lessing.

Na autobiografię angielskiej noblistki składają się dwa tomy: część Pod skórą obejmuje lata 1919 – 1949 (czyli od narodzin Lessing po moment, w którym jako trzydziestolatka decyduje się wyjechać z Rodezji Południowej do Londynu) oraz Spacer w cieniu, opowiadający o londyńskich latach 1949-1962. Tadeusz Nyczek mówił o genezie tej autobiografii, o bliskich związkach między życiem pisarki a jej twórczością, o charakterze książek wspomnieniowych Lessing ("autobiografia intelektualna XX wieku"). Nasz gość skupił się również na najważniejszych epizodach z biografii angielskiej noblistki (afrykańskie korzenie, I wojna światowa, uwikłania rodzinne), rozmowa dotyczyła także tematu samej literatury: dorastania do niej, jej roli w życiu Lessing. 

/

 

 3. Andrzej Franaszek opowiadał o swojej książce Przepustka z piekła – 44 szkice o literaturze i przygodach duszy.

Szkice Andrzeja Franaszka (eseisty, krytyka literackiego, badacza twórczości Herberta i Miłosza) są, jak pisze wydawca książki, wędrówką przez wiersze Aleksandra Wata i prozę Stefana Chwina – cielesność i duchowość, ból i beznadzieję. Są zanurzeniem się w twórczości Stanisława Barańczaka, Ryszarda Krynickiego, Marcina Świetlickiego czy Romana Honeta , które prowadzi do... piekła. Za Tadeuszem Różewiczem, Gustawem Herlingiem-Grudzińskim, Pawłem Huelle czy Olgą Tokarczuk autor stawia pytania o możliwość spotkania Boga i... diabła.

Andrzej Franaszek mówił o ważnych dla niego twórcach - bohaterach jego szkiców (A. Wat, K. Jeleński, Cz. Miłosz), o "wrażliwym czytaniu", o istotnych dla niego tematach i ideach (a także: słowach i obrazach) odnajdywanych w literaturze. Nasz gość opowiadał również o swojej pracy nad biografią Czesława Miłosza.  

/

 

4. Irek Grin mówił o planach tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

 Festiwal Kryminału istnieje w Polsce od pięciu lat. Do 2009 roku był częścią festiwalu literackiego 4 Pory Książki organizowanego przez Instytut Książki oraz Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej "Trup w szafie", natomiast od dwóch lat stał się imprezą międzynarodową i przeniósł się do Wrocławia. Tegoroczny Festiwal odbędzie się w dniach 25 listopada – 2 grudnia. Twórca książek kryminalnych, a jednocześnie organizator Festiwalu, Irek Grin, mówił o gościach nadchodzącej imprezy (ale także o osobach, które organizatorzy chcieliby zaprosić na kolejne edycje), opowiadał o przyznawanych podczas Festiwalu nagrodach, o jego formule, o wieczorze literacko-kulinarnym, o wykładach, jakie będą wygłaszane przez wybitnych znawców przedmiotu. Tematem rozmowy była również antologia tekstów kryminalnych.

/

 

 

Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 14:14
3 marca 2010, godz. 18:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2010 14:34
20 stycznia 2010, godz. 18:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2010 11:16
Zapraszamy na spotkanie Iwony Smolki z Joanną Bator, autorką nominowanej w tym roku do Nagrody Nike powieści „Piaskowa góra” i wydanej niedawno książki „Chmurdalia”.
rozwiń zwiń